İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD33,04
EURO35,94
GBP42,81
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.547,71
BTC2.218.058,66
20 Temmuz 2024, Cts
  1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. Evlendiniz Bekarlık Soyadınızı Kullanabilir Misiniz ?

Evlendiniz Bekarlık Soyadınızı Kullanabilir Misiniz ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba Değerli Okurlar,

Sıkça merak edilen evlilikten sonra kadınların bekarlık soyadını kullanıp kullanamayacakları konusuna değiniyoruz.

Türk Medeni Kanunu’nun Kadının soyadı başlıklı 187.maddesi “ Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir. “ şeklinde evlilikten sonra kadınların bekarlık soy isimlerini kullanıp kullanmayacakları düzenlemiştir. Buna göre evli bir kadın ya bekarlık soyadını terk ederek yalnızca eşinin soyadını kullanabilir ya da bekarlık soyadını kanunda belirtilen bildirimleri yaparak eşinin soyadıyla birlikte kullanabilir.

Her ne kadar Türk Medeni Kanunu’nda yer alan düzenlemeye bakılarak evli bir kadının eşinin soyadını kullanmaksızın yalnızca bekarlık soyadını kullanamayacağı düşünülse de evli kadın eşine ve Nüfus Müdürlüğüne açacağı dava ile evliyken de yalnızca bekarlık soyadını kullanabilir.

Peki akıllara şu soru gelebilir nasıl olur da evli bir kadının yalnızca bekarlık soyismini kullanabilmesi kanunda düzenlenmemişken dava yoluyla mümkün olabilir ? Aslında bu uygulamanın temeli 2004 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği Ünal/Tekeli Kararı’na dayanmaktadır. 2003 yılında Ayten Ünal Tekeli’nin evliyken yalnızca bekarlık soyadını kullanabilmek için açtığı tüm davalar Türkiye’de reddedilince AİHM’ye başvurmuş ve mahkemece davacının haklı olduğuna karar verilmiştir. Bu kararın Türkiye’de uygulanıp Yargıtay İçtihatlarında kabul görmesi ise yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Günümüzde evli kadınlar dava açmak suretiyle yalnızca evlenmeden önceki soy isimlerini kullanabilmektedirler.

Önümüzdeki haftanın konusu “ Boşandıktan Sonra Eski Eşimin Soyadını Kullanabilir Miyim ? “ olacak merak edenler takipte kalabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evlendiniz Bekarlık Soyadınızı Kullanabilir Misiniz ?
Yorum Yap
Bizi Takip Edin