SON DAKİKA

Tekirdağ’da silahlı kavga: 1 ölü

SÜLEYMANPAŞA, TEKİRDAĞ HABER

Ünal Baysan yaptığı bütün icraatları sıraladı

Haber Tarihi: 07 Nisan 2015 - 15:20

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan basın toplantısı düzenledi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimi’nin 1. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen toplantıda Başkan Baysan, yapılan çalışmalar ve devam eden projeler hakkında bilgiler verdi.

BÜYÜKŞEHİR BİZE YARAMADI

Söz konusu basın toplantısı Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Sarıkurt, Erdoğan Demirci, Serhad Çatalkaya, Kemaleddin Avcı ve Çorlu’da faaliyet gösteren basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının başlangıcında Tekirdağ’ın büyükşehir olma sürecinin Çorlu’ya etkilerini değerlendiren Ünal Baysan; “Çorlu her sene ortalama 10 bin nüfus artışının yaşandığı bir şehirdir. Büyükşehir kanunu ile şehrimiz ikiye bölünmüş olup yasa çıkmadan önce 900 kilometre kare olan yüzölçümümüz 450 kilometre kareye düşmüştür. Ancak nüfusun üçte ikisinden fazlası Çorlu’da kalmıştır. Hiçbir parametreye dayanmaksızın Velimeşe ve Yulaflı’nın Çorlu’dan Ergene ilçesine dâhil edilmesi şehrimiz adına büyük kayıp olmuştur. Büyükşehir yasasının Çorlu’ya en büyük olumsuz etkilerinden bir tanesi de maddi anlamdadır. Söz konusu yasa sonrası Çorlu’nun bütçesinde yüzde 53 oranında düşüş yaşanmıştır. 227 milyon TL olarak planlanan 2014 bütçesi, revize edilerek 148 milyon tl olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 7,5 milyon Türk Lirası olan İller Bankası payımız 1,5 milyon Türk Lirası’na gerilemiştir. Özellikle gelir getirici otobüs, su işletmesi, hal ve mezbaha müdürlüklerinin büyükşehre devri ile kaynaklarımızda büyük gerileme olmuş; Çorlu Belediyesi eli ile yapılacak olan birçok hizmetin eksilmesine sebep olmuştur. Ancak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerimiz iyi bir şekilde sürdürülmektedir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Belediyemize gerekli yardımları yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Çeşitli yol ve asfaltlama çalışmaları için Çorlu’ya büyükşehir tarafından 9 milyon Türk Lirası nakit akışı sağlanırken, yapımı devam eden kapalı yüzme havuzu ve Tedes projesinin yaklaşık 10 milyon Türk Lirası tutarındaki maliyeti büyükşehir belediyesi tarafından karşılanmıştır. Emlak konutları bölgesindeki ulaşımı rahatlatacak kavşak ve alt-üst geçit çalışmaları Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz en büyük projelerimizdendir,“dedi.

SON 1 YILDA YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI

Toplantıda ayrıca 1 yıl zaman zarfında Çorlu Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında değerlendirme yapıldı. Söz konusu çalışmalar hakkında slayt gösterisi eşliğinde sunum yapan Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, “Görevde olduğumuz bir yıl içerisinde 33 Engelli Vatandaşımızı tekerlekli sandalye verilmiş, 6000 aileye gıda yardımı yapılmıştır. Aşevimizde Ramazan Ayı Boyunca 36.000 Kişiye iftar verilirken yine Ramazan Ayı Süresince 30 Gün Cumhuriyet Parkı’nda etkinlikler düzenlenmiştir. Aşevimiz tarafından her gün 870 kişiye 2 öğün sıcak yemek verilmiş; halkımıza Muharrem ayında 35.000 kişiye aşure dağıtılmıştır. Belediyemiz vatandaşlarımızın en mutlu ve en hüzünlü günlerinde de daima yanlarında olmuştur. Her yeni doğan bebeğe hoş geldin bebek kampanyamız doğrultusunda, bebek bezi kolonyalı mendil ve battaniyeden oluşan hediyemiz iletilirken, vefat eden tüm vatandaşlarımızın cenaze işlemleri ücretsiz gerçekleştirilmiştir. Ayrıca cenazeye katılan vatandaşlarımız için ikram malzemeleri tedarik edilmiştir.

İhtiyaç sahibi 36 çocuğa toplu sünnet, 30 nikâh, 500 öğrenciye kırtasiye, 100 öğrenciye üniforma ve çanta yardımı yapılmıştır. Okul öncesi öğrenime başlayacak 360 öğrenciye oryantasyon çalışması yapılmıştır. Evde bakım hizmeti projesi hayata geçirilmiş; ilçemiz sınırlarında yardıma muhtaç, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza ücretsiz evde bakım sağlamaya başlanmıştır. Proje kapsamında 18 personel eğitimden geçirilmiş 2 araç tedarik edilmiş olup, 45 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza evde bakım hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Bilgisayar, photoshop, grafik tasarımı, el sanatları, konfeksiyon makineleri, yetişkin ve öğrenciler için İngilizce, tiyatro, yetişkin ve çocuk halk oyunları, Bulgarca, resim ve satranç branşlarımızdaki ücretsiz kurslarımızda 1.106 kursiyer sertifika almış; ayrıca çocuklara yönelik kurslardan 1200 kişi faydalanmıştır. Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde çocuklara yönelik 96, yetişkinlere yönelik ise 54 oyun sahnelenmiştir. 23 Nisanda gerçekleştirdiğimiz çocuk festivali, 5 yabancı ülke 152 öğrenci 30 yönetici ve 32 okul 640 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu yıl da Arjantin, Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Kırgızistan, Kıbrıs, Makedonya, Meksika, Polonya, Rusya ve Slovakya’dan yaklaşık 300 misafirimizin katılımı ile 6. Uluslar arası Çorlu Çocuk Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Halk dansları topluluğumuz Macaristan’da yapılan uluslararası yarışmada 1. olmuş; ayrıca İtalya’daki yarışmaya davet edilmiştir.

Bulgaristan’daki kardeş şehirlerimizde ayrı ayrı 2 hafta halk dansları gösterileri düzenlenmiştir. 26 adet amatör spor kulübüne 605.000 TL yardım yapılmış; 14 okul ve 16 amatör spor kulübüne ulaşım desteği sağlanmıştır. Çorlu Belediye Spor Kulübümüz bünyesinde toplam 417 gencimize basketbol, voleybol, masa tenisi, güreş, briç, bisiklet, tenis, thai boks ve karate dallarında spor yapma imkânı tanımıştır. Belediyemizin özellikle gençlere ve spora verdiği önem yaptığı büyük yatırımlar neticesinde Çorlu’da gerek okullar gerekse de amatör düzeyde gençlerimiz büyük başarılara imza atmıştır. Özellikle basketbolda ÇBSK 3. ligde ilk senesinde olmasına rağmen şehrimizi başarı ile temsil etmiştir. Küçükler ve gençlerde Marmara Şampiyonu olmuştur. Briçte 29 Ekim’de yapılan Uluslararası Cumhuriyet Kupası yarışmasında ÇBSK olarak 2.lik ve 3.lük kazanılmıştır. Güreşte Bayan sporcularımız 1 Türkiye birinciliği ve 2 Türkiye üçüncülüğü kazanmıştır. Bu başarıların gerçekleşmesinde en büyük etken başlattığımız tesisleşme hamlesidir. Temelini attığımız yarı olimpik yüzme havuzumuz hayata geçince bu dalda da genç şampiyonlar çıkaracağımıza inanıyoruz. Son 1 yıl içerisinde 17 adet park yapılmıştır. Tarihi belediye binamızın restorasyonu tamamlanmış; bahçe düzenlenmesi ile birlikte hizmete açılmıştır. Bu tarihi binamızda sanatsal sergiler düzenlenmektedir. Daha önce eski belediye binamızın olduğu bölgede bulunan gaziler dernek lokali Çardaklı Çeşme parkının olduğu yere nakledilerek modern bir şekilde gazilerimize hizmete sunulmuştur. Muhittin Mahallesinde bulunan Santral Otoparkımız yeni peyzaj düzenlemesi ile birlikte halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Cumhuriyet ve Gölbaşı Parklarımız ile büyükşehre devredilen ana bulvarlarımızın her türlü bakım onarım, tamirat ve tadilat işlemleri yürütülmekte çevre ve sağlık faaliyetlerimiz yerine getirilmektedir. Çorlu’daki kamu kurumlarımızla dayanışma içerisindeki çalışmamız sürdürülmektedir. Bu kapsamda kanunlar çerçevesinde kamu kuruluşlarına her türlü yardım yapılmaktadır. Çorlumuzda asayişi ve emniyeti sağlayan; vatandaşlarımızın huzurlu bir ortamda yaşaması için her türlü fedakarlığı gösteren emniyetimize 10 araç yakıtları ile beraber Belediyemiz tarafından tahsis edilmiştir.
2014 yılında 41.629,30 ton asfalt üretilmiş, 247.793,45m² yol asfalt kaplama yapılmış, 433.510,94 m² yola 106.866,91 ton yol malzemesi serilmiştir. 88.225,00 m² yeni yol açılmış, 3.210,00 metre bordür, 8.468,00 tretuvar faaliyeti çalışmaları yapılmıştır. 5216 sayılı yasa kapsamında otoparklara ait işletmeler Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. kapalı pazar alanı yapımı bitirilmiş; yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve kent güvenlik yönetim sistemi genişleme ve Tedes sistemleri yapım işleri devam etmektedir,”dedi.

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan; son bir yılda Çorlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin sunumunun ardından proje aşamasında olan ve planlaması devam eden yatırım ve projeler hakkında bilgiler verdi.

ÇORLU’YA MÜZE YAPILACAK

Çorlu’da 600 kişilik yeni bir tiyatro salonu daha büyük bir kapalı spor salonu yapımının planlandığını belirten Başkan Baysan; Mehmetçik Okulu bölgesine bir otoparkın, Balık Pazarı mevkiinde de mevcut dükkânların kamulaştırılmasıyla büyük bir meydanın Çorlu’ya kazandırılacağını müjdeledi. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan tarihi değere sahip Doğanca Evi’nin kamulaştırma işlemi bitirilip proje çalışmalarına başlandığına değinen Başkan Baysan; ilgili restorasyon çalışmalarının sonuçlandırılmasıyla Çorlu’nun “Türk Evi” niteliğindeki bir müzeye sahip olacağını söyledi.

Başkan Baysan ayrıca şehrimiz için en önemli projelerden birinin kamulaştırması Belediyemiz tarafından yapılan ve yaklaşık 27 milyon bedelli sözleşmesi 30 Ekim 2014 tarihinde Ankara’da imzalanan Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi olduğuna değindi.

Yapılan sunumun ardından Başkan Baysan, basın mensuplarının belediyenin çalışmaları ve gündemdeki konularla ilgili sorularını cevapladı. Toplantının sonunda günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.