SON DAKİKA

Ünal Baysan ve Rasim Yüksel in Kadınlar Günü mesajı

Haber Tarihi: 08 Mart 2015 - 9:31

ÜNAL BAYSAN 8 MART KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart günü dünyanın bütün ülkelerinde Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

1800’lü yıllarda kadın işçilerin, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik mücadeleleri bu özel ve anlamlı günün temelini oluşturdu. Dünya Kadınlar Konseyi’nin 1910 yılında Kopenhag’da düzenlediği toplantıda 8 Mart’ın, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. Ülkemizde ise Dünya Kadınlar günü ilk kez 1921 yılında Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Yıl boyunca belirli gün ve haftalarda farklı başlıklar adı altında etkinlikler düzenleniyor. Kanımca 8 Mart Kadınlar Günü’nün özel bir yeri vardır.

Bizim millet olarak iki değerimiz var: Biri toprak, diğeri ise kadındır. Doğada başka hiçbir varlık yoktur ki, kendinden başka bir canlıya hayat verebilsin. Dolayısıyla kadınlar bizim her şeyimizdir. Onlar bizim annemiz, kız kardeşimiz, eşimiz ve kızlarımızdır. Yılın sadece 1 gününde değil, 365 günü boyunca baş tacı edilmesi gerekiyor. Günümüz itibariyle toplumda kadına verilen değer gelişmişlik göstergesidir.

Cumhuriyet’le birlikte Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanmış ve her alanda faaliyet göstermeye başlamıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir,” sözüyle kadının toplumdaki yerinin önemini vurgulamıştır. Aradan geçen zaman içerisinde kadınlar pek çok kazanım elde etti. Ancak halen olması gerektiği düzeyde değildir. Kadınların iş hayatında ve siyasette daha aktif olabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Kadına uygulanan şiddet son yıllarda ülke gündemini işgal eden konulardan biridir. Bu konuda verilecek eğitimlerle toplum iyi bir şekilde bilinçlendirilmeli ve caydırıcı cezalar getirilerek yaptırım uygulanmalıdır.

Kadınların toplumda hak ettiği yerlere geldikleri ve kadına yönelik şiddetin ortadan kalktığı günleri hep beraber görebilmek dileğiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Ünal BAYSAN

Çorlu Belediye Başkanı

RASİM YÜKSEL 8 MART KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Başkan Yüksel, mesajında, ‘1800’lü yıllarda dokuma işçilerinin çalışma şartlarını iyileştirmek adına başlattıkları mücadelede yaşanan acı ve vahim olay sonucunda ölen 129 kadın işçinin anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Ülkemizde ise Dünya Kadınlar günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı.

Kadınlar gününün kutlamanın temelinde; eşitlik, bağımsızlık ve politik haksızlıkların ortadan kalkması için verilen mücadeleyle haksızlığa ve eşitsizliğe son vermek adına uygarlık yolunda önemli bir adımın kanıtıdır. Türk toplumunda aile, ailenin içinde de kadının yeri ve önemi büyüktür. Sağlıklı ve huzurlu bir toplumun temel taşları olan varlıklarıyla hayatın her alanında fedakarlığı ve üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesilleri geleceğimizin şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bu sebeple başımızın tacı ve yarınlarımızın mimarı kadınlarımıza toplum içinde gereken saygı ve değeri gösterilmesi adına ülkemizde önemli adımların atılması gerektiğine inanıyorum.

Bu vesile ile hayatımızın her alanını güzelleştiren ve dünyamızı daha yaşanacak yer haline getiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutluyor, saygılar sunuyorum.

Rasim YÜKSEL
Ergene Belediye Başkanı

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.