SON DAKİKA

Ünal Baysan istifa edecek mi?

Haber Tarihi: 09 Şubat 2015 - 21:08

7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala Çorlu siyasetinde hareketlilik devam ediyor.  Bu günlerde en çok merak edilen soru; Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan Milletvekili olacak mı? Ve Baysan aday adayı olursa yerine kim belediye başkanı olacak? İsimler şimdiden konuşulmaya başlandı…

İSTİFA EDERSE DENGELER BOZULACAK

Ünal Baysan’ın hem Çorlu Belediyesi’nin incelemeye alınmasından hem de farklı başka meselelerden dolayı gönlünden geçenin Milletvekili adaylığı olduğu konuşuluyor.

10 ŞUBAT SAAT 17:00’E KADAR VAKTİ VAR

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’ın Milletvekili olabilmesi için öncelikle 10 Şubat 2015 günü saat 17:00’ye kadar görevinden istifa etmesi gerekiyor.

YENİ BAŞKANI BELEDİYE MECLİSİ BELİRLER

Ünal Baysan istifa ederse Çorlu Belediyesi’nin yeni başkanını Belediye Meclisi belirleyecek. Çünkü Belediye kanununa göre yeni başkan Belediye Meclisi tarafından 15 gün içinde seçilmek zorunda.

İSTİFA EDERSE KİM BAŞKAN OLUR

Siyasi kulislerde konuşulanlara göre; Başkan Ünal Baysan görevinden istifa ederse yerine gelecek en kuvvetli isimlerin başında; Erdoğan Demirci, Serhad Çatalkaya, Ahmet Sarıkurt, Hasan Toprak, Feray Karagöz, İskender Coşkun gibi isimler var.

CHP GRUBU NET DEĞİL

Çorlu Belediye Meclisindeki 30 sandalyenin 20’sinde oturan CHP’li meclis üyelerinin tek aday üzerinde anlaşması zor gibi görünüyor. Siyasi kulislerde konuşulanlara göre en güçlü isimlerin başında, halen görev yapan başkan yardımcılarından birisi olacağı yönünde. Ancak CHP Meclis Üyeleri arasında da gruplaşmalar olduğu ve başkan yardımcılarına sıcak bakmayan bir çok meclis üyesinin olduğu iddia ediliyor.

AK PARTİ GRUBU KİLİT GÖREV OYNAR

Belediye Kanunu gereği yeni başkanı seçecek olan Çorlu Belediye meclisindeki 30 sandalyenin 10’unda Ak partili meclis üyeleri oturuyor. CHP’li meclis üyeleri tek aday üzerinde anlaşamazsa yeni başkanın belirlenmesinde AK Partili meclis üyeleri söz sahibi olacak.

KANUN NE DİYOR

Belediye Başkanlığı’nın boşalması halinde yapılacak işlemler;
Madde 45 – Belediye Başkanlığı’nın herhangi bir nedenle boşalması durumunda, vali tarafından belediye meclisinin on gün içinde toplanması sağlanır. Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onunda bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak; Belediye Başkanı veya Başkan Vekili belediye meclis üyeleri tarafından gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada  üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oylarıın  eşitliği durumunda kur’a çekilir. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği belediye başkanının görev süresi ile sınırlıdır. Belediye Başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda meclis ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür. Belediye Başkanı veya başkan vekili seçimi en geç 15 gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanır.

Madde 46– Belediye Başkanlığı’nın herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer Belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olması şarttır.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.