Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Tekirdağ’da

Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 - 7:13

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Tekirdağ’a geldi.

Bakan Turhan, Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından Marmaraereğlisi ilçesi BOTAŞ LNG İşletme Müdürlüğünde karşılandı.

Ardından Bakan Turhan ve Vali Yıldırım Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) Tanıtım Organizasyonuna katılmak üzere UDEM’e geldi.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı.

Ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel bir konuşma yaptı.

Sonrasında konuşan Vali Yıldırım;” Irak ve Suriye’de kahraman ordumuz, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında büyük bir operasyon yürütüyor. Orada bulunan bütün askerlerimizin, kahramanlarımızın, aslanlarımızın Cenab-ı Allah yar ve yardımcısı olsun. Ayaklarına taş değmesin, zaferlerle dönsünler inşallah milletimizin gururu, gözbebeği ordumuzun her bir neferi.

Deniz kirliliği, deniz ekosistemine zarar veren, insan sağlığını bozan, balıkçılık da dahil olmak üzere, denizlerdeki faaliyetleri engelleyen, denizin kullanım kalitesini etkileyen bir durumdur. Denizlerin korunması küresel, ulusal ve bölgesel bir meseledir.

Denizlerimizi, kıyılarımızı korumak zorundayız çünkü denizler, yaşam kaynağıdır. Aldığımız her nefeste denizin payı var; yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz oksijenin %75’i denizlerden gelmektedir.

Deniz yaşamı korur, hayat kurtarır. Kanser ilaçlarının % 65’i deniz canlılarından ve bitkilerinden yapılmaktadır.

Deniz geçim kaynağıdır. Birçok ülke, milli gelirinin yaklaşık %30’unu balıkçılık, deniz taşımacılığı, turizm ve benzer endüstri dalları aracılığıyla denizden kazanır. Ülkeler arasında alınıp satılan malların yaklaşık %90’ı gemilerle taşınır.

Nitekim Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili olması, Karadeniz’de bulunan balık çeşitliliği, önemli limanlarla bağlantılı olan denizleriyle önemli bir potansiyele sahiptir.

Ulusal ve uluslararası boyutta deniz kirliliklerine müdahale ve temizlik çalışmalarının koordine edilmesi amacıyla yapılan Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi, Tekirdağ’a kıyısı olan Marmara Denizi’ni korumak adına oldukça önemli bir adımdır.

Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’yle büyük çaplı kaza ve afetler sonucu denizde meydana gelecek olan petrol ve kimyasal madde kirliliklerine daha etkin müdahale edilecektir.

Ayrıca deniz emniyeti ve çevre kirliliği konularında ulusal ve uluslararası eğitim, seminer ve toplantılara ev sahipliği yapması ve Doğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi için deniz kirliliğine müdahale konularında eğitim merkezi, test ve sertifikalandırma merkezi olması Tekirdağ’ın deniz kirliliğiyle mücadele konusunda marka bir şehir haline getirecektir.

Hepimizin bildiği gibi Marmaraereğlisi ilçesi Marmara denizindeki en yoğun deniz trafiğinin yaşandığı bölgede bulunur ve Marmaraereğlisi kıyısında bulunan petrol, kimyasal madde ve doğalgaz depolama alanları da göz önünde bulundurulduğunda bölge oldukça yüksek bir kirlilik riski ile karşı karşıyadır. Bu yüzden Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin Marmaraereğlisi ilçesinde kurulması Tekirdağ’da kıyı emniyeti ve denizlerimizin korunması adına oldukça önemlidir.

Bu vesileyle Tekirdağ’da Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin kurulmasında emeği geçen başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan’a ve tüm yetkililere teşekkür ediyor, denizlerimizin korunması hususunda tüm yetkilileri ve tüm halkımızı duyarlılığa davet ediyorum.”dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından Bakan Turhan da bir konuşma yaptı; “Terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı gerçekleştiren Mehmetçiklerimize selam ederek konuşmama başlamak istiyorum. Allah onları esirgesin, yar ve yardımcıları olsun. Amaç bölgeyi terörün, teröristlerin bataklığı olmaktan çıkarıp barış ve huzuru hakim kılmaktır. Çünkü bu teröristler birliğimizin, bayrağımızın, vatanımızın can düşmanlarıdır. Bu harekatta şehit olan asker ve sivil şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize sabır diliyorum. Bakmayın siz bazı terör sevicilerin söylediklerine. ‘Yok efendim barışmış’ terörist gölgesinde emperyalist güçlerin beslemesi kalleşlerle barış olmaz. Bunlar özleriyle, sözleriyle yanlış insanlar. Özü yanlış, özüne yabancılaşmış özünü kaybetmiş kimselerden bu millete, bu vatana hayır gelmez. Bugün mübarek Cuma günü. Ülkemizin selameti adına canlarını ortaya koyan Mehmetçiklerimize dua edelim.

Özellikle uluslararası petrol taşıma yollarından biri üzerinde bulunuyor olmamız ve boğazlarımızdan yılda yaklaşık 81 bin gemi geçiyor olması yoğun taşımacılığı ortaya koymaktadır. Sadece etrafımızı çevreleyen denizlerimizde değil 500’ü aşkın doğal ve yapay göllerimizle, barajlarımızla doğal mirası ve zenginliği yaşamaktayız. Sahip olduğumuz bu güzelliklere ve nimetlere şükrederken atalarımızdan kalan bu mirasın gelecek nesillere aktarılacak olmasını hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Bakanlık olarak denizlerimizde sivil can ve mal kaybını azaltmak, deniz çevresini korumak için önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda birçok modern sistemi hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Deniz trafiğini anlık olarak izlemek amacıyla kurduğumuz sistemle 16 yıldır hizmet ediyoruz. Bununla beraber yoğun deniz trafiğine ev sahipliği yapan İzmir ve İskenderun’da yeni sistemle birlikte çok daha güvenli deniz hizmeti sunmuş bulunmaktayız. Gemileri 24 saat izlemekteyiz. Deniz güvenliği arttırılarak deniz kazaların önlenmesi hususunda önemli bir yol aldık. Çalışmalarımız bunlarla sınırlı değil. Tüm Türk bayraklı gemileri uydularla dünyanın neresinde olursa olsun izleyebiliyoruz. Yabancı bayraklı gemileri de denizlerimizden bin mil uzaklıkta takip edebiliyoruz. Deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla etkin bir şekilde çalışmaktayız. Arama kurtarma hizmetlerimizin önümüzdeki günlerde iyileştirmesi amacıyla girişimlerde bulunacağız. Muhtemel kazaları önlemek amacıyla yoğun mesai harcıyoruz. Çevreye duyarlı bir şekilde deniz kirliliğine karşı etkin bir şekilde müdahale etmek amacıyla ulusal acil müdahale sistemi kurmayı amaçlıyoruz. Kurulacak sistemle birlikte deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da yakın bir işbirliği içerisindeyiz. Acil müdahale sistemimizin ilk adımı 2015 yılında inşa edilen Antalya Deniz Şeridi Acil Müdahale Merkezi oldu. Sistemin ikinci ve en önemli adımı olan buranın açılışını da sizlerle birlikte gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin deniz trafiği açısından en hızlı gölgesi olan Marmara Denizi’nin kuzeybatısında yer alan ve geniş imkanlara sahip olan bu alan büyük deniz birliklerinin de operasyon merkezi olacaktır. Bunun dışında petrol ve diğer zararlı maddelerden uzak tutulmak amacıyla eğitim verilmesi, deniz kirliliğine ilişkin numune analizlerinin yapılması amacıyla bu kapsamda araştırma ve geliştirme faaliyetleri de burada yapılabilecektir. Böylece UDEM eğitim merkezi olmasının yanı sıra yoğun petrol taşımacılığı yapan büyük şirketlerin cazibe merkezi olacaktır. Ayrıca UDEM acil müdahale ekipmanları ve diğer denizcilikle ilgili ekipmanların yapılabileceği bir alan olarak tasarlandı ve burada hizmet verecektir.” dedi.

Ardından Bakan Turhan ve Vali Yıldırım UDEM’i gezerek UDEM hakkında yetkililerden bilgi aldı.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.