SON DAKİKA

TÜRK AKIMI PROJESİNDE TARİHİ AN

Bu haber 24 Ekim 2019 - 12:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TÜRK AKIMI PROJESİNDE TARİHİ AN…

Rus doğal gazını Avrupa’ya nakledecek Türk Akım projesinin Deniz ve Kara Hattının inşaat süreci tamamlandı. Türkiye üzerindeki inşaat sürecinin ise (%99.9) tamamlanarak hat üzerinden 15 Ekim itibari ile gaz alımına başlanıldı ve gaz Kıyıköy’e ulaştı.

Merkezi Hollanda’da bulunan South Stream Transport B.V şirketinin Hollanda Tali Şubesi adına Armada Danışmanlık Ltd. Şti. Yetkilileri Proje Müdürü Erol YAZICI, İşletme Müdürü Valeriy YAKUBOV, İzinler Müdürü Matteo VERONESİ ile İzinler Uzmanı Aytaç TOLGAY 23 Ekim 2019 Çarşamba günü, Valimiz Sayın Osman BİLGİN’i ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette Valimiz Sayın Osman BİLGİN, Türk Akım projesi ile ülkemize büyük kazanç sağlayacak projenin “Boru Hattı ile Doğalgaz Taşımacılığı” işletme faaliyet ruhsatını resmi olarak yetkililere teslim etti.

Vali BİLGİN yaptığı açıklamada’’ TÜRK AKIMI 2017 yılında ÇED olumlu kararının alınması ve Rusya tarafından 2018 Ekim itibariyle Deniz Hatlarının Türkiye ‘ye ulaştırılması ile Aralık 2018-Ocak 2019 tarihlerinde deniz tarafı inşaat çalışmaları bitirilmiş olup, Ekim 2019 tarihi itibariyle kara inşaatı tamamlanmıştır. Bu gün itibariyle “Boru Hattı ile Doğalgaz Taşımacılığı” işletme faaliyet ruhsatını ilgili firmaya teslim etmiş bulunmaktayız. Ülkemizin enerji açığında önemli bir kazanım olan Türk Akımı projesini Ülkemize kazandıran başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere tüm devlet yetkililerimize, projenin en başından itibaren emeği geçen tüm Uluslararası ve Ulusal firma ve çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

Samet Ayanayansamet@gazetecorlu.com