SON DAKİKA

TIR şoförleri, Suudi Arabistan’da idama mahkum edilen arkadaşları için kontak kapattı

Bu haber 26 Şubat 2019 - 16:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EDİRNE”de Kapıkule Sınır Kapısı’nda bir grup TIR şoförü, Suudi Arabistan’da aracında uyuşturucu bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırılan meslektaşları Remzi Çiçek’in serbest bırakılması için kontak kapatma eylemi başlattı.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan TIR şoförü Remzi Çiçek, Suudi Arabistan’da aracında uyuşturucu madde bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı. Cezanın infaz edilmesine saatler kara Çiçek’in meslektaşları, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı karayolu üzerinde bu gece yarısından itibaren kontak kapatma eylemi başlatarak, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

‘HAKSIZ YERE İDAM EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Polis ve jandarma ekipleri, TIR şoförlerinin arkadaşlarının idamını durdurmak için başlattığı kontak kapatma eylemi nedeniyle bölgede önlem aldı. Grup adına konuşan TIR şoförü Burhan Oğuz, 2 gün sonra idam edilecek arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Yaklaşık 4 yıl önce Suudi Arabistan’da aracında bulunan uyuşturucu nedeniyle Suudi makamlar tarafından haksız yere idam kararı verildiğini belirten Oğuz, “4 sene önce Arabistan’da tutuklu bulunan bir ağabeyimizin, idam kararı onandı. Eğer biz bu olaya el atamayıp, sesimizi duyuramazsak, Çarşamba günü bu ağabeyimiz idam edilecek. Haksız yere ağabeyimizin idam edilmesini istemiyoruz. Biz burada herhangi bir zorbalık yapmıyoruz, sadece sesimizi duyurmak istiyoruz. O ağabeyimizin idam sehpasından alınmasını istiyoruz. Ailesi ve yakınlarıyla da irtibat halindeyiz, 2 günümüz var bizim için saniyeler, dakikalar önemli. Biz gerekli yerlere bildirgeler vererek resmi bir şekilde toplanmak isterdik, ama inanın ki saatlerin ve dakikaların önemi var. Biz sesimiz duyurmak istiyoruz. Ve bizim sesimizi duyan elini vicdanına koysun, çıksın duyursun. Yükünden hiç haberi yokken kolilerde uyuşturucu madde çıkmış. Onun suçsuz olduğuna inanıyor ve sesimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda geçişlerin sağlayan TIR parkında eylem başlatan şoförlere, gelen diğer TIR şoförleri de katılmaya başladı. Şoförler, ayrıca Edirne’de Yunanistan’a açılan İpsala ile Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda da kontak kapatma eylemi yapıldığını söyledi.

SÜRÜCÜLER EYLEMİ BİTİRDİ

Suudi Arabistan’da TIR şoförü Remzi Çiçek’e aracında uyuşturucu bulunduğu iddiasıyla verilen idam cezasının kaldırılması için Kapıkule Sınır Kapısı’nda gece yarısı kontak kapatan bir grup TIR şoförü, eylemlerini bugün saat 15.00’te sonlandırdı.

Eylemi bitirmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyen şoförler adına konuşan Burhan Oğuz, “Biz dün gece, dört sene önce Arabistan’da tutuklanan ağabeyimiz için toplandık burada. Suçsuz yere dört senedir hapis yatıyor. İdam kararı onandı. Ve yarın sesimizi duyuramazsak idam edilecek. Bu ağabeyimiz için sesimizi duyurmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım sesimizi duyun. Allah rızası için bu olaya bir el atın. Ağabeyimizi kurtarın. Biz uluslararası şoförler olarak sahipsiziz. İki hafta önce Ukrayna’da bir arkadaşımız gasbedilmek için koyun boğazlanır gibi boğazlanarak, öldürüldü. Kimse bu olayın üzerine gitmedi. Sahipsiz olduğumuzu düşünmek istemiyoruz. Sahipsiz değiliz. Bizim sahibimiz var. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Allah rızası için bu işe el atılsın, bu ağabeyimiz idam edilmekten kurtulsun” dedi. Eylemi sonlandıran TIR şoförleri, olaysız dağıldı.