SON DAKİKA

Tekirdağ’da kimyasal deposundaki patlama inceleniyor

Bu haber 28 Haziran 2019 - 19:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TEKİRDAĞ’ın Ergene ilçesinde, kimyasal madde deposundaki patlama sonucu etrafa yayılan kokuyla ilgili çalışma yapan AFAD ekipleri, bugün mahallede yaptıkları ölçümlerde bir olumsuzluğa rastlamadı. Ergene Kaymakamı Fatih Fatih Kılıztoprak, “Şu an için her şey kontrol altında. Herhangi bir sıkıntı yoktur” dedi.

Ergene ilçesinin Marmaracık Mahallesi’nde özel bir şirkete ait depoda gece saatlerinde kimyasalların bulunduğu 20 tonluk plastik tankerde patlama meydana geldi. Patlamayla beraber yola ve çevreye yayılan kimyasal maddeler mahallede ağır bir kokuya neden oldu. Genizleri yakan ağır koku üzerine deponun çevresinde oturan vatandaşlar evlerini terk ederken olay yerine, sağlık, AFAD, UMKE, itfaiye ekipleri sevk edildi. AFAD’ın yaptığı çalışmada kimyasal asit, suyla eritilerek etkisiz hale getirildi. Kimyasalların etkisinin giderilmesinin ardından vatandaşlar sabaha karşı evlerine geri döndü. Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, ağır kokuya tesiste bulunan formik asitin neden olduğunu açıkladı. 

AFAD ÖLÇÜM YAPTI

Gece büyük korkunun yaşandığı mahallede hayat bugün normale döndü. AFAD ekipleri, mahallede bu sabahtan itibaren yaptıkları ölçümlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadı. Olayla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve korkulacak bir durumun olmadığını söyleyen Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, “Arkadaşlarımızla sabah erken saatlerde tekrar geldik. Gerekli numuneler alınmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD, İl Çevre Müdürlüğü ekipleri ile birlikte buradayız. Şuan için her şey kontrol altında. Her hangi bir sıkıntı yoktur. Çalışmalar sürüyor” dedi.

TANKER PATLAMASI ARAŞTILIYOR

Olayla ilgili olarak plastik tankerin patlama riskinin az olduğu ifade edilirken AFAD ve itfaiye ekipleri olayın meydana geldiği depoda inceleme yaptı. AFAD ekipleri, kimyasalların bulunduğu deponun boşaltılmasını isterken, belediye ekipleri de firma yetkililerine tebligat yaptı. 

RUHSATSIZ TESİS MÜHÜRLENDİ, FAALİYETLERİ DURDURULDU

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce Ergene ilçesinde bulunan kimyasal deposundaki patlama sonrası yapılan çalışma sonucu tesis, mühürlenerek, faaliyetleri durduruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kimyasal depolama faaliyeti gerçekleştirilen tekstil ve kimyevi madde üretilen tesiste 10 ton kapasiteli formik asit tankının patladığının ve içindeki 9 ton asidin çevreye yayıldığının beyan edildiği belirterek, şöyle denildi:

“Yapılan incelemede tesis etrafında rahatsız edici (geniz yakan ve göz yaşartan) koku yayılmakta olduğu görülmüştür. Asidin döküldüğü alanlara kum, topra, talaş ile absorbe etme işlemi uygulanmıştır. Yola yayılan asit de seyreltilerek arındırılmıştır. Cuma sabahı olay yerine tekrar gidilerek tesisten etrafa yayılan ve absorban maddeler ile kontrol altına alınan atıkların, tehlikeli atık lisanslı bertaraf tesislerine taşınması tamamlandı. Yaklaşık 40 ton asitle kontamine olan absorban lisanslı tesise bertaraf edilmek üzere taşındı. Tesiste yapılan değerlendirmede; tesisin meskun mahal içerisinde yer aldığı, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatının bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda; çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike yaratan tesisin faaliyetine 2872 sayılı Çevre Kanunu gereği son verilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında da Belediye başkanlığınca kaçak olan tesisi Yapı Tatil Zaptı düzenlendi.”