TAM 30 YIL GEÇMİŞ

Haber Tarihi: 26 Şubat 2020 - 15:27

30 yıl önce, dünyanın en etkili yapay zeka ürünü Dark Avenger isimli bilgisayar virüsü ilk defa Türkiye de bir yazılım tarafından tespit edilip silinebilmişti. Ağ teknolojilerinin gelişmediği bir dönemde olmasına rağmen, yıllar boyunca, milyonlarca bilgisayara bulaştı ve kullanıcıların kabusu oldu. Tespit edilmesini önleyen değişken motor teknolojisine sahipti. Sadece 1056 bayt uzunluğunda olan bu canavarı BULMA ve SİLME işlemini ilk kez başardık. Üzerinden, çeyrek asır geçmiş… Şimdi Ar/Ge (Araştırma/Geliştirme) yahut Ür/Ge (Üretim/Geliştirme) filan diyorlar ya; o zamanlar bunların adını bile duyan yoktu! Sadece, İTÜ’nün Maslak kampüsünün İstinye yönündeki uç noktasında bulunan Vadi Yurdunda, orta bölümdeki tuvaletlerin arasında bulunan karanlık bir odada, 386 DX40 işlemcili bir bilgisayarın başında Assembler diline takıntılı birkaç genç vardı. Sabahlara, akşamlara, gecelere, gündüzlere bakmadan okuyan, yazan, çizen gençler!

ŞİMDİ TROJAN MODA AMA:

Trojan (truva atı yazılımları) yapmak amatör işi. İnternet’in olmadığı, hatta bilgisayar ağlarının bile yok denecek düzeyde olduğu bir dönemde virüs teknolojileri ile dünyadaki bütün bilgisayarlara erişenler günümüzde trojan’a ihtiyaç duyar mı?
Şu anda, "yaygın işletim sistemleri yüklü bilgisayarlarda yüklü yazılımlardan yararlanarak bütün bilgisayarlara girmek mümkün" diyebiliriz. Yeter ki; telli yahut telsiz bir şekilde bağlı olsun. Bu, güveniliri bilgisayar yoktur demenin başka bir yolu. Artık virüsler sistem geliştiricilerinin dükkanlarında yazılıyor. PARDUS gibi projelerle Türkiye bu saldırılardan izole olmaya çalıştı ama izin vermediler… Artık virüsler makro pencerelerinde VPN ve FTP kanallarını kontrol etmek için yazılıyor. Piyasadaki işletim sistemlerinin üreticilerinin bile bilmediği yayınlanmamış portları var. Bunlara hakim olamayan, bilmeyen ufaklıklar da gidiyor kendi kapılarını açmak için trojan yazıp gönderiyor… Piyasada bilinen hekır mekır denenlerin hepsi ayak takımı… Büyük operasyon yapan geliştiriciler var. Küçük program parçacıkları yazıyorlar. Bu parçacıklar o kadar iyi kurgulanmış ki kaynak kodu elinde olsa bile içindeki zehirli kodu çıkaramıyorsun. Bu program parçalarını yazılım geliştiricilerin, programcıların üye olduğu forumlar siteleri ve mail grupları aracılığı ile yayıyorlar. Çok güzel işlevleri olan program parçaları bunlar. (Plug-in yahut tool dediğimiz şeyler bunlar) Beleşçiler de bu parçacığı alıp kendi kodlarına gömüyor. Bu beleşçiler öyle fazla ki; inanamazsınız.

KRİPTOLU TELEFON YAZILIMI

Geliştirenlerden tutun da yerli diye reklamları yapılan ama tümüyle ithal parça ve teknolojiler ile montajlanan televizyon ve bilgisayarlara kadar her alanda beleşçilerin tasarladığı ürünler kullanılıyor. Hatta daha da ileri gidelim: İşlemci üreticilerinin 1999’dan beri çekirdek mimarisine niye E2 ve E3 ROM koyduğunu bilen var mı? Mesela PC’lerde işlemci ROM undaki 1MB romda ne yüklü? Yahut mobil sistemlerde kullanılan kompakt çekirdeklerdeki işlemci ile entegre, gömülü romlarda ne var? Biliyor musunuz? 3:) Kripto filan diye geveleyenler kriptonun “a”sından habersiz… Sadece hazır bir iki dilde belletilmiş uygulamaları tekrarlar dururlar…

KAMU OLAYA NE KADAR HAKİM?!

İTHAL donanımlar üzerine kurulu, ithal işletim sistemleri, ithal geliştirme ortamları, ithalderleyiciler ile YERLİ YAZILIM ÜRETİLEMEZ! Dahası, bu yazılımlar ticari şirketlere ait operatörler üzerinden, sahibi olmadığınız bir ağı kullanarak birbirine bağlanıp iletişim kuruyorsa, -kusura bakmayın ama- kimse bu sisteme MİLLİ filan diyemez! ("Milli" derken Amerika demek isteniyorsa tamam, o zaman eyvallah!) Satın-al-kullan modelini tercih eden her irade ithal ettiklerinin üreticisine boyun eğmeye mahkumdur!

Hep sevgi ile kalın.

 

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Murat SEVGİ[email protected]
Çorlu doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Çorlu'da tamamladı. Yüksek öğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde başladı. Aynı dönemde İTÜ-Mimar Sinan Üniversitesi ortak programında fotoğraf eğitimi de aldı. [email protected] http://twitter.com/MuratSevgi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.