SON DAKİKA

Podoloji (Medikal Ayak Bakımı) birimi Optimed Hastanesi’nde hizmet vermeye başladı

Haber Tarihi: 16 Eylül 2021 - 13:11

2007 yılında bu yana kaliteli sağlık hizmeti anlayışıyla hastalarını ağırlayan Optimed Hastane-si, bünyesine kattığı Podoloji (Medikal Ayak Bakımı) birimi ile hastalarına hizmet vermeye devam ediyor.

Podoloji; Podos (Ayak) ve Logos (Bilim) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan, ayak sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili konservatif bakım hizmeti sunan bir sağlık alanı ve bilim dalıdır.

Podolog Nedir?

Podolog; ilgili uzman hekimin teşhisi ve önerisine bağlı olarak ayak sağlığı sorunlarının değer-lendirilmesi, koruyucu ve önleyici tedavisinde yer alan sağlık teknikeridir.

Ayak sağlığı, doğduğumuz andan itibaren yaşlılığa kadar her dönemde çok önemlidir. Podoloji bölümü ayak sağlığının korunmasında ve hastalıkların erken teşhisinde çok önemli rol oyna-maktadır. Podolog, ayağın her yönden değerlendirmesini yapar ve uzman hekime yönlendire-rek erken teşhis sağlar, tedavi gerçekleştikten sonra da bakımlarını üstlenmesinde rol oynar. Özellikle diyabet hastalarında ve dolaşım bozuklukları olan hastalarda da yine ayak sağlığı önemlidir.

Podoloji bölümü hangi tedavileri uygular?

Medikal ayak bakımı,
Tırnak batmalarında podolojik yaklaşım,
Çatlak topuk bakımı,
Deforme tırnak bakımı,
Diyabetik ayak bakımı,
Ayak duyu ve mobilizasyon testleri,
Mantarlı tırnak mekanik temizliği,
Nasır bakımı,
Ortoniksi uygulamaları,
Ayak bası analizleri.

Podolog neler yapar?

Hiçbir sağlık problemi olmayan bir ayağın medikal bakımını yapar. Tırnak batmalarında orto-niksi uygulamaları başta olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu uygulamalardan bazıları tel sistemleri olarak adlandırılan 3TO ve omega, aynı zamanda yapıştırma sistemlerin-den de Bs Bant uygulamalarıdır. Tel ya da bant uygulaması gerektirmeyen durumlarda da tampon uygulaması kullanılır. Muayene sonrasında hastanın tırnağının yapısına, yüksekliğine, inceliğine ve statiğine uygun bir tedavi şekli belirlenir. Nasır bakımında ise öncelikle fiziki mua-yene yapılır. Bistüri ile ölü dokunun temizliği yapıldıktan sonra podolojide kullanılan uygun fre-ze uçlarla mekanik temizlik yapılır. Mantarlı bir tırnağın yine podolojik freze uçları ile mekanik temizliği yapıldıktan sonra düzenli bir şekilde seanslarla tedavisi yapılır ve sağlıklı tırnağın uzaması sağlanır. Çatlak topuk bakımı, deforme tırnak bakımı, diyabetli hasta ayak bakımı yapılır. Aynı zamanda mobilizasyon testini yapılarak eklemlerin rijit olup olmadığını kontrol edi-lir. Çünkü eklemler kısıtlandığında yük doğru dağılamayıp nasıra sebep olabilir.

Podologlar hekimlerle multidisipliner olarak çalıştığı için Ortopedi ve Travmatoloji, Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Kardiyoloji gibi bölümler-le iş birliği içinde olurlar.

Kimler podoloğa gitmeli?

Tırnak mantarı olan kişiler, tırnakları normalden daha fazla kalın olan kişiler, tırnak renginde sarı ya da beyaz renk değişikliği olan kişiler, tırnaklarının şeklinde değişiklik olan kişiler, tırnak-larından kötü koku gelen kişiler podoloğa başvuru yapılabilir. Eğer diyabet ya da dolaşım bo-zukluğu var ise enfeksiyon kapılmaması için de başvuru yapılması gereklidir.

Tırnak batması durumunun ilk evresinde, tırnak kenarlarının kızarık ve hafif ödem olması du-rumunda danışılması gerekir. İkinci evre olarak parmakların giderek daha da şişmesi, ağrı ve akıntı durumu var ise enfeksiyonun gelişme ihtimaline karşı mutlaka podoloğa başvurulmalıdır.

Gebelikte hormonel değişimler neticesinde kilo alımı ile beraber ayaklara binen yükte de baskı artar. Bu durumda tırnak batmaları ve nasırlar ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda da yine bir podoloğa başvurulması yerinde olacaktır.

Tekrarlanan ve sürekli sürtünme, vücut ağırlığında artış, kemik çıkıntıları, uygunsuz ayakkabı ve çorap seçimi, kalıtımsal bozukluklar ve baskıdan dolayı da nasırlar oluşabilir. Bu durumlarda da podoloğa gidilmesi önerilir.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.