İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD33,04
EURO35,94
GBP42,81
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.217.077,77
20 Temmuz 2024, Cts
  1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. PARKLAR ŞEHİRLERİN AKCİĞERLERİDİR

PARKLAR ŞEHİRLERİN AKCİĞERLERİDİR

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurucusu olduğum ve sözcülüğünü yürüttüğüm Park Olsun Platformu olarak desteklediğimiz, ÇORLU’nun şehir merkezinde Eski Hastaneler Bölgesi olarak isimlendirdiğimiz; Omurtak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Şinasi Kurşun Caddesi ile çevrili üçgenin içinde kalan arazinin en büyük bölümünü oluşturan Tarihi Çorlu Asker Hastanesi binası ve binanın içinde bulunduğu arsa ile ilgili Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu (EKVKBK) 26 Aralık 2017 Salı günü toplanmıştı.

     EKVKBK, bu toplantısında; “Park” yapılması için mücadele ettiğimiz Çorlu Eski Hastaneler Bölgesindeki askeri arazinin ifraz işlemi ile ayrılan parselindeki Tarihi Çorlu Asker Hastanesi binasından kaynaklanan tescilin kaldırılması talebini REDDETTİ. Böylece Nisan 2016 tarihinde 80.000 metrekarelik bölümün için tescil kararı her iki parsel için de devam etmektedir.

     Bu gelişmeler sonucu Kasım 2018 tarihinde şehrimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM ve Mart 2019 tarihinde Millet Bahçesi yapılacak alanda incelemeler yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP tarafından eski asker hastanesini içine alan 80 dönümlük alana komşu 16 dönümlük eski devlet hastanesinin ve 80 dönümlük alanın içerisinde kalan komutan konutunun bulunduğu yaklaşık 30 dönümlük alanın millet bahçesi olacağını açıklamasına müteakip hem eski devlet hastanesine ait metruk binaların yıkımı gerçekleştirilmesi kamuoyunda umut verici gelişmeler olarak algılanmış buna ek olarak yapılması planlanan millet bahçesi alanının tescilli eski asker hastanesini de kapsayacak şekilde genişletilmesi için temennilerin tüm Çorlu halkı tarafından yetkili makamlara her platformda birçok defa dile getirilmiştir.

     Bu kapsamda Nisan 2019 tarihinde Edirne Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulunca tescilli alanların koruma sınırlarının güncellenmesi aşamasında hem Eski Asker Hastanesi hem de mevcut Orduevi Binasının koruma sınırları rutin çalışması sonucu güncellenmiş özellikle eski asker hastanesinin bulunduğu parsellerin koruma sınırının mevcut hali ile kalmasına hükmetmiş ve koruma sınırlarında herhangi bir değişikliğe gerek görmemiştir.

     Fakat tüm bu umut verici gelişmelerin ardından yapılan bu güncelleme çalışmasına Mayıs 2019 tarihinde 5. Kolordu Komutanlığı tarafından itiraz edilmiş ve Haziran 2019 tarihinde Edirne’ de yapılan kurul toplantısında bir karara varılamamış ve ileriki bir tarihte yerinde inceleme kararı verilmiştir.

     Bu durum, 25 Eylül 2019 Çarşamba günü Çorlu’da gerçekleştirilecek EKVKBK toplantısında tekrar gündeme gelecek. Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan, Cumhuriyet Dönemi ANIT ESERİ olarak koruma altına aldığı Eski Asker Hastanesi nedeniyle verilen koruma sınırı Atatürk Bulvarı kenarında bulunan parseli dışarıda bırakarak küçültmesi istenmektedir.

     ÇORLU HALKI OLARAK; şehrimizin siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenleri ve vatandaşları ile el ele vererek desteklediğimiz, İmza kampanyası ile gündeme getirdiğimiz PARK OLSUN projesinin tereddütsüz arkasındayız!

     Koruma kaldırılarak yapılaşmaya açılmak istenen arazi şehir merkezinin ana omurgalarından üçünü oluşturan Omurtak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Şinasi Kurşun Caddesi için önemli bir nefes alma bölgesidir. Hem araç, hem de yaya trafiğinin en yoğun yaşandığı kilit noktada yapılacak yoğunluk düşürme planlaması ve şehir merkezinde nefes alınabilecek bir yeşil alan oluşturma çalışması olarak PARK ALANLARI beklerken şehir için trafiği boğacak bir planlamaya zemin hazırlamak tarihi bir bir hata olur!

     Bu hata; gelecek süreçte şehrin gelişiminde önemli köşe başlarından biri olarak her fırsatta ve geri dönülmesi çok güç bir yapılaşma olarak önümüze çıkar.

     Şehir içerisindeki askeri alanları şehir dışına alınması ve bu alanların parklarla donatılması ile ilgili irade açıkça beyan edilmişken; böylesi bir girişimin sonuçları hiç de iyi olmaz! Tarihi Asker Hastanesi Binası nedeniyle EKVKBK tarafından koruma altına alınan yaklaşık 80 dönüm olan Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli alanın yapılaşma tehdidine karşı duyarlılığı tüm halkımız adına yetkililerden bekliyoruz.

EKVKBK’nun resmi kararı 8 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı. Kararda “Muhittin mahallesi, 277 ada 78 parsel (e:73 parsel) sayılı taşınmazın, 277 ada 77 parselde (e:73 parsel) yer alan tescilli Asker Hastanesi binası bitişiğinde olması nedeniyle belirlenen korunma alanının kadastral sınırlarına göre düzeltildiği şekli ile uygun olduğuna… karar verildi” denilerek koruma kaldırılmadı. Yani; şimdilik değişen bir şey yok.

     Yapılaşmaya karşı, yeşilden yana bir uğraşın içinde 7-8 yılı harcadık, elimizden geldiğince devam edeceğiz. “Parklar şehirlerin akciğerleridir” sloganıyla PARK OLSUN şiarı ile yolumuza, davamıza, mücadelemize devam edeceğiz.

     Hep sevgi ile kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
PARKLAR ŞEHİRLERİN AKCİĞERLERİDİR
Yorum Yap
Bizi Takip Edin