SON DAKİKA

KATLİAM YASASINA HAYIR

Bu haber 09 Kasım 2018 - 2:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta, Hayvan Hakları YASAMA İzlem Delegasyonu’nun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda. Sn Bakan Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı ve  yetkililer ile gerçekleştirdikleri toplantıda, sokak hayvanlarının sürgünü, katliamı ve esareti ile sonuçlanacak bir yasa tasarısı taslağının 22 Ekim’de hazırlandığını öğrenmiş bulunmaktadır. Buradaki basın açıklamamız ile, ülkemizin birçok il ve ilçesiyle aynı anda diyoruz ki “CAN VERİRİZ, HAYVANLARI VERMEYİZ!”
Türkiye’de yüzyıllardır birlikte yaşadığımız sokak hayvanları, mahalle sakinlerimizdir. Sokak hayvanları, özellikle son yıllarda tanık olduğumuz gibi, korkunç bir zulme maruz bırakılmakta, belediyeler ise bireylerden gelen zulmün bin mislini hayvanlara uygulayarak onları sokaklarımızdan, mahallelerimizden koparmak istemektedir. Günümüzde, barınak/bakımevi diye tabir edilen tesisler, birer ölüm ve toplama kampına dönüşmüştür. Hayvanlar, ulusal mevzuatımızın varlığına rağmen, belediyelerin toplama kamplarında can veriyor. Bu ülkenin vicdanlı insanları olarak, bu zulmün engellenmesi için “HAYVANA KARŞI ŞİDDET, TECAVÜZ SUÇTUR” diyerek hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması ve faillere, en az 2 yıl 1 aydan başlamak üzere, ertelemesiz hapis cezası verilmesi, hayvanlara vahşet uygulayan belediye görevlilerinin de CEZA kapsamına alınması, bakanlığın belediyeler üzerinde idari yaptırım yetkisinin olması talebimiz ise ortadadır. Bu toplumsal talebi karşılamak yerine, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı, sokak hayvanlarının katline neden olacak yasayı asla kabul etmiyoruz.
Sokak hayvanlarına yönelik zulüm, tecavüz durdurulmadıkça, taleplerimiz doğrultusunda bir cezaî düzenleme yapılmadıkça ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri dikkate alınmadan yasa taslakları hazırlandıkça, hayvanları vermemek için var gücümüzle mücadele edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Adına
Doğa ve Hayvanseverler Derneği – DOHAS / TÜRKİYE
Tekirdağ ve ilçelerindeki tüm hayvan hakları savunucuları Çorlu’da Katliam Yasasına Hayır Diyecek

11 KASIM 2018 SAAT : 14:00’DE ÇORLU ATATÜRK MEYDANIN’DA