HAK-İŞ KONFEDERASYONU Tekirdağ İL Başkanlığından 1 MAYIS AÇIKLAMASI

Haber Tarihi: 01 Mayıs 2020 - 16:19

Hak-İş Konfederasyonu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir basın bildirisi yayınladı. Konfederasyona bağlı Hak -İş Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Aydan tarafından bildiri okunurken, açıklamaya Aydan’ın yanı sıra Öz-İplik İş Sendikası Çorlu Şube Başkanı Mehmet Çakır, şube sekreteri Mesut Yakan, Öz-Çelik İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Sekteri Mehmet Bozkurt, Öz-Büro İş Tekirdağ İl Başkanı Birgün Taggedik ve Hizmet-İş Sendikası Tekirdağ İl Başkanı Aykut Akdemir’de katıldılar.

Çorlu Atatürk Meydanında bir araya gelen şube başkanları ve temsilcileri Atatürk anıtına çelenk bıraktıktan sonra basın açıklaması okundu. Hak İş Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Aydan günün önemine binaen yaptığı açıklamada şunları belirtti; ”Bizler, Türkiye’nin bütün emeklileri, emekçileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, yaşlıları, engellileri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak, tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün yine 1 Mayıs’ta birlikteyiz. Korona Virüs salgını nedeni ile kitlesel kutlama imkanı olmasa da, 1 Mayıs’ta ekranlarda, illerin meydanlarında ve her yerdeyiz. HAK-İŞ olarak 23 Nisan’da Milli Mücadelenin 100. yılını tüm teşkilatımız ve emekçilerimiz ile birlikte İstiklal Marşımızı okuyarak büyük bir coşkuyla kutladık. Yine aynı gece başlayan rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan ayının milletimiz ve tüm İşlam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Hak-İş olarak 1 Mayıs’ta, Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesini istiyoruz. Bu süreçte uygulanan fesih yasaklarını olumlu buluyoruz. Bununla birlikte ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesine hayır diyoruz. Bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümünü istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen emekçilerin TİS sürelerinin öne çekilmesini istiyoruz. Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş güvencesi istiyoruz. Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bizler, güçlü, özel yarınlar için haklarda daha güçlü gelecek için, sağlığımız için, iş güvencemiz için, işimiz ve emeğimiz için yine yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız. Bu zor süreçte iş başında fedakarca, cesurca ve özveri ile çalışan başta sağlık, gıda, banka, taşıma, güvenlik, temizlik, haberleşme, basın, petrol ile kamu ve özel bütün sektörlerdeki tüm emekçi kardeşlerimize gönülden haykırarak teşekkür etmek için buradayız. Emekçi kardeşlerimize ”Sen sağlığını koru, emeğini biz koruruz” diyoruz. Tüm emekçilerimiz güvende olmak için HAK-İŞ ile mücadele etmeye davet ediyoruz.diye konuştu.

Vergi adaletsizliklerinin giderilmesini, ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını istiyoruz şeklinde konuşan Aydan, Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini, kayıt dışı çalışmanın sonlandırılmasını istiyoruz. Biz ücretliler, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobingin önlenmesini istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin engellenmesini istiyoruz. İstihdamda kadın ve gençlere daha fazla yer verilmesini istiyoruz. Annelik haklarının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkanlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmasını istiyoruz. Her türlü ayrımcılıktan uzak, insan odaklı etkin politikalar istiyoruz. Hangi ülkeden olursa olsun, ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası uyum politikalarının geliştirilmesini istiyoruz. Biz 83 milyon vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimiz ile birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin eşit haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz. Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Zor günler geçsin sonra yine meydanlarda buluşacağız. Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek. diye konuştu.

Haber : Faruk YIS

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.