GERİ DÖNÜŞÜM EKONOMİSİ POP-MACHINA’DA MASAYA YATIRILACAK

Haber Tarihi: 28 Kasım 2019 - 14:48

AB’nin bilimsel araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu hibe programları kapsamında yürütülen POP-MACHINA Projesi, 28-29 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek lansman toplantısı ve çalıştayla kamuoyu ile paylaşılacak.

AB’nin dünyanın en yüksek bütçeli hibe programı olan Ufuk 2020 kapsamında Avrupa’dan 23 ortakla birlikte yürütülen POP-MACHINA Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AB İlişkileri Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde, İBB Atık Yönetimi Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde ve İSTAÇ A.Ş, Planet Turkey ve Koç Üniversitesi ortaklığında yürütülüyor.

1 Haziran 2019’da başlayan ve 31 Mayıs 2023’te sona ermesi planlanan proje, atıklardan elde edilecek geri dönüşüm ile döngüsel ekonomiye katkı sağlamak bunu yaparken de yerel toplulukları geliştirmeyi ve potansiyellerini yükseltmeyi amaçlıyor.

POP-MACHINA’nın kentsel gelişim çerçevesi, Leuven, Pire, Selanik, Santander, İstanbul, Kaunas ve Venlo olmak üzere 7 yerel yönetime pilot projeler halinde uygulanacak. Bu kentsel gelişim çerçevesi, topluluklar arası döngüsel işbirliğine dayalı üretim ve şehirlere nasıl bir döngüsel ekonomi modeline doğru yönelecekleri konusunda yol gösterecek.

Çalıştayla; geleceğin Fabrikası (factory-of-the future) ve Blok Zinciri (blockchain) gibi en yeni teknolojilerden ve kentsel planlama ve mimarlık gibi disiplinlerden faydalanarak belediyelerdeki mevcut ve yeni girişimlerle birlikte bir ağ oluşturmaya yönelik ayrıntılı bir topluluk katılımı oluşturulması hedefleniyor.

PROGRAM:

09:30-10:00

Kayıt ve Kokteyl

10:00-10:45

Açılış Konuşması

Dış İşleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı

Faruk KAYMAKÇI

İBB Genel Sekreter Yardımcısı

İbrahim Orhan DEMİR

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı

Prof. Dr Fuat ALARÇİN

10:45-11:00

Kahve Arası

11:00-12:15

Konuşmacılar

  • İSTAÇ A.Ş. Genel Müdürü / Mustafa CANLI
  • İBB AB İlişkileri Müdürü / Dr Hüseyin SERT
  • Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı

Aykut COŞKUN

12:15-12:30

Kapanış /Bilgilendirme Etkinliğinin Sonu

Adres: Ali Emiri Kültür Merkezi/ Hırka-i Şerif,

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.