SON DAKİKA

Ergene de ki taş ihalesinde usulsüzlük iddiaları

Haber Tarihi: 18 Ocak 2015 - 4:41

Ergene’deki mahalle yollarının yapımında kullanılmak üzere yapılan taş ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları kafaları karıştırdı.  Ergene Belediye Meclisi Ak parti üyelerinin ortak imzalarıyla verdikleri yazılı soru önergesi şöyle verildi; Aşağıda sunduğumuz konu ile ilgili meclis üyelerimize ve kamuoyuna bilgi verilmesini önemle rica ederiz. Ergene Belediyesinin 29.08.2014 tarih 2014/9865 sayılı ihalesinde yayımlandığı tarihte EKAP’a göndermiş olduğu dosyalarda idari şartname ile teknik şartname’de uyumsuzluk mevcuttur. İdari şartname ile teknik şartname birbirini tutmamaktadır. İdari şartname ve birim fiyat teklif cetvelinde 15.000 metre Beton Bordür işi listelenirken teknik şartnamede beton oluk taşı döşenmesi işi tanımlanmıştır. 4734 sayılı kamu ihaleleri kanununa göre söz konusu ihalenin yukarıdaki hatalar nedeniyle iptal edilmesi gerekirken kurum tarafından idari şartname ve teknik şartnamedeki uyumsuzluk bilinmesine rağmen ihale yapılmış ve komisyonunun mevcut hatalar dolayısıyla itirazlarına rağmen Memişoğlu İnşaat lehine sonuçlandırılmıştır. Bu fiil ve davranışlar 4734 sayılı kamu ihalekanunun 17.maddesi a ve b bentlerine göre değerlendirilmesi gereken davranışlardır.”

Yazılı önergeyi hazırlayan Ak parti belediye meclis üyelerinin dikkat çektiği kanun maddeleri ise şöyle;
4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 17.maddesi İhalelerde aşağıda belirtilen fiil veya davranışlarda bulunmak yasaktır.

a)Hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, irtikap, rüşvet suretiyle veya başka yollarla ihaleye ilişkin işlemlere fesat karıştırmak beya buna teşebbüs etmek.

b)İsteklileri tereddüte düşürmek, katılımını engellemek, isteklilerle anlaşma teklifinde bulunmak veya teşvik etmek, rekabeti veya ihale kararını etkileyecek davranışlarda bulunmak.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.