SON DAKİKA

EDAK Başkanı: İstanbul depremi için Edirne ve Kırklareli’ye rezerv alanı kurulmalı

Haber Tarihi: 17 Ağustos 2023 - 16:08

EDİRNE Arama Kurtarma Derneği (EDAK) Başkanı Serhad Ceylan, olası İstanbul depreminde Edirne’nin önemli olduğunu belirterek, “Edirne, Kırklareli gibi şehirlerde acilen rezerv alanlarının kurulması gerekiyor. Konteyner kent kurulması için bölge belirlenmesi gerekiyor” dedi.

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminin yıl dönümünde Edirne’de EDAK tarafından trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde kurulan stantlarda vatandaşlar bilgilendirildi. Etkinliğe katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, “Olası bir İstanbul depreminde Trakya’nın tamamına, Marmara bölgesini bir bütün olarak kabul edersek, olası depremde oluşturulacak konteyner kentlerin yerleri Edirne ve Kırklareli olacaktır. Bunun bilinciyle çalışmalıyız. İstanbul, kendi içerisinde destek verecek noktalara tabii ki bu konteyner kentleri kurabilir, buna uzmanlar karar verecektir. Tekirdağ’da olası depremden etkilenmesi söz konusu. Depreme karşı daha dayanıklı bölgeler olarak Kırklareli ve Edirne’nin deprem konteyneri olması gerektiğine inanıyorum. Edirne Belediyesi olarak Türkiye’de ilk Afet İşleri Müdürlüğü’nü kuran belediyelerden birisiyiz. Bazı ihtiyaçları ve koordinasyonu belediye olarak bu müdürlüğümüz bünyesinde yapmaya başladık” dedi.

EDAK Başkanı Serhad Ceylan da Edirne’nin olası bir afette donanımlı ekiplerin olması gereken şehirlerden biri olduğunu söyledi. Edirne’nin doğal afetlere karşı çok acil olarak kendi yapılanmalarını gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Ceylan, “Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve belediyeler, bu işin partisi yok, hepimizin bir arada olması gerekiyor. Edirne’de birçok gönüllü arkadaşımız bize katıldı. Şu anda 100’e yakın üyemiz var. Hala eğitimlerimiz devam ediyor. Valimiz yeni değişti göreve gelen valimiz de bu konularda yetkili bir kurumdan geliyor. Kendisi ile ilgili de geldikten sonra görüşerek bundan sonraki süreçte ne yapılması gerektiğini konuşmayı planlıyoruz” dedi.

17 Ağustos 1999 depremi sonrası tabakaların her yıl 2,5 santimetre birbirine yaklaştığı ve deprem uzmanlarının büyük depremin 30 yıl içerisinde meydana gelebileceğini söylediğini hatırlatan Ceylan, “İstanbul’da meydana gelebilecek büyük bir afetten sonra Edirne’nin böyle bir yükü nasıl taşıyacağını siz hesap edin. Acilen Edirne’ye bu konuda uluslararası yardımların yönlendirilmesiyle ilgili, o bölgeden gelecek göçlerin karşılanmasıyla ilgili altyapısı bitmiş, alanların yaratılması gerekiyor. Biz bunun önemini Kahramanmaraş depreminde gördük. İnsanlar çok büyük sıkıntılar yaşadılar. Çok büyük acılara şahit olduk. Bu nedenle Edirne, Kırklareli gibi şehirlerde acilen rezerv alanlarının kurulması gerekiyor. Konteyner kent kurulması için bölge belirlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sivil toplum örgütlerinin ortak çalışmalar yaparak afet risklerine karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirten Ceylan, gençleri de EDAK’a üye olmaya davet etti. Gönüllülerin eğitim yapabilecekleri bir alana ihtiyaç duyduklarının altını çizen Ceylan, “Bu konuda da en büyük görev Edirne Belediyesi’ne düşüyor. Kişiler geçicidir, kurumlar kalıcıdır. Ben de bu EDAK’ta yarın olmayabilirim ama burada Edirne’de EDAK ve bu tip kurumların yaşatılması gerekiyor. Biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz ve kamu kurumlarından da destek bekliyoruz” diye konuştu. 

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.