SON DAKİKA

Çorlu TAGİD Derneğine baskın

Haber Tarihi: 02 Mart 2015 - 17:41

Çorlu’da bünyesinde bir çok iş adamının yer aldığı Trakya Aktif Genç İş Adamları Derneği’ne (TAGİD) polis tarafından baskın yapıldı. Dernekte bulunan bilgisayarlara ve bazı dosyalara el konuldu. Omurtak Caddesi üzerinde bir iş merkezinin ikinci katında bulunan ve cemaate yakın olduğu iddia edilen derneğe düzenlenen baskın şok etkisine neden oldu.

BİLGİSAYAR VE EVRAKLARA EL KONULDU

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü ve Çorlu KOM Grup Amirliği ekiplerince düzenlenen baskında derneğe giren ekipler tarafından bilgisayar, harddisk ve 40 kadar klasör evrağa el konuldu. Alınan dosyalar kolilere konularak incelenmek üzere Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

BASIN MENSUPLARI İÇERİYE ALINMADI

Yapılan baskınla ilgili olarak yerel ve ulusal ajans muhabirleri, derneğin önüne geldiğinde kapıda bekleyen polisler tarafından içeri alınmadı. Basın mensuplarının iş merkezi kapısında beklediğini gören KOM ekipleri, büyük bir gizlilik içerisinde çalışarak dosyaları bodrum kata park edilen araçlara taşıdı.

TAGİD BASIN AÇIKLAMASI
Bugün bir basın açıklaması yapan Trakya Aktif İş Adamları Derneği açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Değerli Kamuoyu;
Trakya Aktif Genç İş adamları Derneği, 2006 yılından bu güne Trakya  Bölgesi’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olma özelliğine sahiptir. Trakya’mızın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak üzere TAGİD, ticaret ve sanayi hayatımıza yönelik bilimsel ve akılcı yöntemler geliştirerek, işletmelerimizi ve girişimlerimizi global pazarlarda iş

dünyasının bir parçası haline getirme amacı doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Trakya bölgesinde AB projesi gerçekleştiren ilk sivil toplum kuruluşu olma özelliğine haiz Derneğimiz;,

– Dünya Bankası destekli ‘Meslek Edindirme Kursu’ düzenlenmesi suretiyle çok sayıda gencimize meslek edindirmiş,
– İŞKUR ortaklı, KOSGEB ve Kalkınma Ajansı destekli birçok proje gerçekleştirmiş,
– Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiş,
-Üyelerine yönelik ticari fırsatlar sağlamak için 40 yurtdışı iş gezisi ve 450 iş adamına dünyanın değişik ülkelerinde iş bağlantısı fırsatı sunmuş,
– 41 ülkeden 510 işadamı bölgemizde ağırlamış,
– Bölgesel ve ulusal iş forumları organize etmiştir.

Derneğimizin bütün bu çalışmalarına devletimizin bakanları, valileri, bölge milletvekilleri, kaymakamları ve bürokratları, takdir ve övgülerini dile getirmişlerdir. Bölgemizin ileri gelen iş adamları da derneğimizin bölgeye sağladığı ticari katkıları hemen her platformda dile getirerek takdirlerini ifade etmişlerdir.

Ülkemizin, daha öncesinde hiç olmadığı kadar demokrasiden uzaklaştığına ve evrensel hukuk normlarının hiçe sayıldığına üzülerek tanık olmaktayız. Torbadan çıkartılan yasalar ile temel hak ve özgürlükler kısıtlanmakta, hukuk devletinden polis devletine doğru yol alınmaktadır.

Anayasamıza,İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine açıkça aykırı olan MAKUL ŞÜPHE kavramının hukuk sistemimize yamanması, bunun kanıtıdır. Somut hiçbir delile ihtiyaç duyulmaksızın sadece makul

bir şüpheye dayalı olarak birçok keyfi uygulamaya şahit olunacağı, kişi ve kurumların özgürlüklerinin kısıtlanacağı, konunun uzmanı birçok kişi ve kurum ile toplumun geniş bir kesimi tarafından dile getirilmesine rağmen bu yanlıştan dönülmemiştir.

Bu keyfi uygulamanın en son mağduru ise maalesef derneğimiz olmuştur. En küçük bir somut delil olmaksızın, itibar yoksunu kullanışlı kişilerin iftiraları ‘makul şüphe’ye yeterli sayılarak hukuksuz yaptırımlar uygulanmıştır.

Siyasiiktidar ya da her hangi başka bir zümre tarafından etki altına alınamayacak, bağımsız, tarafsız, adil bir yargı sistemi, bireylerin ve kurumların en yegâne güvencesidir. Fakat gelinen noktada siyasi iktidarın baskı ve müdahaleleri sonucunda siyasallaşan YARGI erki, siyasi iktidar gibi düşünmeyen toplumun diğer kesimlerine karşı baskı aracı olarak kullanılmaktadır. Diğer taraftan ise yargı kararları,en üst yönetim düzeyinde ve alenen hiçe sayılmaktadır. YASAMA ise yasa yapma yetkisini araç olarak kullanıp yargıya müdahale etmektedir. Tüm bunlar toplum nezdinde yargıya olan güveni sarsmakta ve gittikçe bu güveni azaltmaktadır.

Demokrasi; gücünü, anayasal düzeyde koruma altına alınmış ifade özgürlüğünden alır. Bu nedenle her türlü fikir ve düşünceyi meşru bir zeminde ifade edebilen STK’ların varlığı, demokratik düzenin olmazsa olmazıdır.

Son zamanlarda basın kuruluşları ve çalışanları başta olmak üzere siyasi iktidarın penceresinden bakmayan toplumun her kesimine karşı yaygın hale gelen yıldırma ve yargı eli ile yapılan tacizlerin bir yenisi, 27 Şubat 2015 tarihinde, Trakya Aktif Genç İşadamları Derneği’ne (TAGİD) karşı ‘makul şüphe’ gerekçesiyle yapılmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları demokratik düzenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu bağlamda derneğimiz, yapılan her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, keyfi uygulamalara karşı demokrasiden ve çok seslilikten yana olan duruşunu değiştirmeyecektir. Haksızlık ve hukuksuzluk kimin tarafından yapılırsa yapılsın, TAGİD hak’tan ve adaletten yana olan tutumundan vazgeçmeyecektir.

Derneğimizin kurumsal itibarını zedelemek amacıyla yapılan keyfi ve hukuksuz işlemlerin takipçisi olacağımızı, derneğimizin ve yelerimizin haklarının korunması adına gerekli her türlü yasal işlemleri başlatacağımızı, dedikodu yapmak, iftira atmak ve görevlerini kötüye kullanmak suretiyle hukuksuz uygulamalara zemin hazırlayan tüm ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı; Kamuoyuna saygı ile duyururuz.


BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.