SON DAKİKA

Çorlu KETEM Kanser tarama ile ilgili merak ettikleriniz

Haber Tarihi: 24 Şubat 2016 - 15:35

 Çorlu Silahtarağa Mahallesi Hakkı Efendi Sokak üzerinde bulunan Çorlu Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) doktoru Ayşe Ezgi Okur bayanların merak ettiği soruları gazetemize açıkladı.

3 KANSER TÜRÜ İÇİN ERKEN TEŞHİS

Doktur Okur, ”Tarama 1 saatinizi, Kanser yaşamınızı elinizden alır bu yüzden sağlığınıza zaman ayırın” dedi. Doktor Ayşe Ezgi Okur tarama polikliniğine hasta değil sağlıklı vatandaşları beklediklerini belirterek, ‘‘Burası öncelikle tarama polikliniği, burası için tarama polikliniği derken burada hastalara tanı koymuyoruz sağlıklı insanları tarıyoruz , şöyle ki 3 çeşit kanser türüne burada erken teşhis koyuyoruz. Merkezimizde bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri taramaları yapıyoruz. Bu 3 kanser henüz bulgu vermeden erken yapılan kontroller ile tespit edilebiliyor o açıdan Sağlık Bakanlığı bunlar hakkında tarama merkezleri oluşturmuş” dedi.

RAHİM AĞZI VE GÖĞÜS KANSERİ

Doktor Okur bu üç farklı kanserin belli yaş aralarında olduğunu belirterek, ‘’30 yaşını doldurmuş bayanlarımıza rahim ağzı kanseri taraması yapıyoruz, bu bayanlarımıza bazı tahliller yapılıyor bu tahlililer ücretsizdir vatandaşlarımıza bunun altını çizerek bildirmek istiyoruz. 40 yaşını dolduruş bayanlarımıza da rahim ağzı kanserini yanında bir de meme kanseri taraması yapıyoruz. Bu bayanlarımızın mamografilerini çekiyoruz bu da şu açıdan önemli bayanlarımız göğüslerinde bir takım değişiklik yada akıntı olmadığı takdirde doktora başvurmuyorlar ancak bize gediklerinde biz çekilen mamografilerde meme içinde bir mercimek tanesi kadar oluşan lezyonu görebiliyoruz dolayısıyla işte bu mercimek tanesi kadar küçük olan lezyonun bulgu vermesi kişi de 2 ile 4 yıl arasında oluyor. İşte biz bu 2 ile 4 yıl öncesinde ki bulguyu burada gerçekleştirmiş olduğumuz meme kanseri taraması ile tespit ediyoruz. Meme kanserine konulan erken teşhis hastayı hem tedavi sırasında mali açıdan zor duruma düşürmüyor hem de hastalık evresindeki tedavi süreci daha kolay bir şekilde yapılıyor” dedi.

MEME KANSERİ

Meme kanseri taramasında ki mamografinin de ücretsiz olduğunu belirten Doktor Okur, ”Taramasını yaptığımız kişilerde her hangi bir bulguya rastlarsak arkadaşımızı Çorlu Devlet Hastanesinde bu tür vakalar ile ilgilenen bir bayan hemşiremize yönlendiriyoruz bayan hemşiremiz de randevusuz sıra beklemeden bu arkadaşlarımızı uzman doktorlara yönlendiriyor” dedi.

BAĞIRSAK KANSERİ

Bağırsak kanseri taraması için ise Doktor Okur, ”50 yaşını dolduran hem bayanlarımıza hem de erkeklerimize tarama merkezimizde bağırsak kanseri taraması yapıyoruz. 50 yaşını doldurmuş olan bu bayanlarımıza evde kendilerinin de yapabileceği dışkıda gizli kan tespiti testini yaptırıyoruz. Bu testin yapımı çok kolaydır, bu test tarama merkezimizdeki incelemelerden sonra pozitif çıkarsa vatandaşlarımızı yine Çorlu Devlet Hastanesine yönlendiriyoruz. Eğer bu üç kanser türünde de yapılan testler negatif çıkarsa bu testleri yaptıran arkadaşlarımız rahim ağzı kanseri için 5 sene meme ve bağırsak kanseri için ise 2 sene sonra tekrar test yaptırmaları için tarama merkezime gelmelerini belirtiyoruz. Bu 3 farklı kanser türünün de taraması merkezimize hiç bir ücret alınmadan yapılıyor bu konuda vatandaşlarımız gönüllerini ferah tutsunlar. Halkımız bende herhangi bir rahatsızlık yok düşüncesiyle kanser taramalarını yaptırmıyorlar fakat biz bu yaş aralığında ki vatandaşlarımızı yılda 1 kez dahi olmak üzere tarama merkezimize bekliyoruz” dedi.

GENETİK AKTARIMA DİKKAT

Kansere karşı önlem alınılması gerektiğini fakat bölge şartlarının bunu engellediğini de belirten Doktor Okur, ”Yaşadığımız bölge sanayi bölgesi olduğu için dışarıdan çok fazla kanserojen maddesine maruz kalıyoruz, bunu önlemek çok zor yani organik doğal gıdalar ile beslenmek çok zor, ancak bunların altında yatan genetik faktörlerde var yani mesela meme kanserinde ve rahim ağzı kanserinde bayanlarda annelerde, anne ve baba tarafında ki bayan akrabalarda genç yaşlarda rahim ağzı ve meme kanseri görüldüyse bu diğer bayanlarda da görülebileceğini belirtiyor. Bu bayanların biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor bu bayanlar sağlıklarına daha özen göstermeli’‘ dedi.

SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİĞİ DE VAR

Doktor Okur son olarak tarama merkezlerinde bir de sigara bıraktırma polikliniği olduğunu da belirterek, ”Tarama merkezimizde sigara bıraktırma polikliniğimiz de var aktif olarak şu anda çalışıyor 18 yaşının üstünde sigara içen vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz, önce burada psikolojik olarak hastanın yatkınlığını sigarayı kendi imkanları ile yani tedavisiz bırakmasını sağlıyoruz eğer bağımlılığı çok yüksek ise ilaçla sigarayı bıraktırıyoruz” dedi.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.