SON DAKİKA

Çorlu da Tayyip Erdoğan a twitter hakareti davası

Haber Tarihi: 19 Şubat 2015 - 12:52

Çorlu’da görev yapan bir öğretmen sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın kapatıldığı dönemde bu kapatılmayı eleştirmek amaçlı dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıkarıldı. Davanın ilk duruşması Çorlu Adliyesi’nde görüldü.

BİR ÖĞRENCİSİ AİLESİNE SÖYLEDİ

Çorlu’da yer alan bir devlet okulunda görev yapan 6 yıllık müzik öğretmeni Nazlı Korkut geçtiğimiz aylarda mikro blog sitesi Twitteri’in kapatılmasının ardından öğrencilerin sorusu üzerine bazı yorum ve değerlendirmelerde bulundu. Okuldan evine giden öğrencilerinden birinin öğretmeninin twitterin kapatılmasıyla ilgili olarak hakaret içeren sözler söylediğini anlatması üzerine, öğrencinin velisi konuyla ilgili Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İLK DURUŞMA YAPILDI

Milli Eğitim Müdürlüğü, olayla ilgili idari soruşturma başlatırken, savcılık tarafından da Başbakan’a hakaret iddiasıyla dava açılarak konu mahkemeye taşındı. Çorlu Adliyesi’nde görülen ilk dava duruşmasına avukatı ile beraber katılan öğretmen Nazlı Korkut, amacının kimseye hakaret etmek olmadığını ve özellikle de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a böyle bir söylemde bulunmadığını ifade etti.

ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLADIM

Mahkeme çıkışında öğretmen Nazlı Korkut’a destek vermek için gelen Eğitim-İş Tekirdağ Şube Sekreteri Gürkan Cinci açıklamalarda bulunarak Korkut’un bir öğretmen olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ve öğrencilerin sorularını yanıtlarken böyle bir olaya maruz kaldığını söyledi.

TWİTTER’İN KAPATILMASI DEMOKRASİYE YAKIŞMIYOR

Cinci, Korkut’un kendisine öğrencileri tarafından yöneltilen soruları yanıtlarken Twitter’in kapatılmasının demokrasiye yakışmadığını ve bu çağda sosyal iletişim araçlarını kullanmanın engellenmesinin ülemize yakışmadığıyla ilgili ve bunu uygulayanlar kim olursa olsun doğru olmadığını söylediğini ifade etti.

ÖĞRETMEN OLARAK DOĞRUSUNU YAPMIŞ

Öğrencilerin değişik sorularına da muhatap kalan Korkut’un amacının bu iddialarda belirtilenlerin olmadığını kaydeden Cinci, “Okulda yaşanan konuşmalar sonrasında, öğrencilerden biri akşam evde kardeşiyle analiz ederken, velisinin olaya kulak misafiri olması sebebiyle, bunu dönemin Başbakanı olan Tayyip Erdoğan’a yapılmış bir hakaret olarak addetmiş ve bu konuyla ilgili bizim de yaptığımız incelemelerde ne yapması konusunda etraftan bilgi ve talimatlar almış, bunun sonucunda da şikayetçi olmuştur. Araştırıldığında görülecektir ki, bu şikayetçi olan velinin AK Parti ile yakın bir bağı olduğu, bunu kendi oy verdiği partisi üzerinden öğretmeni de kullanarak bir şekilde intikam alma durumuna çevirmiş ve olayı buralara kadar taşımıştır. Konuyla ilgili alınan öğrencilerinin basma kalıp ve adeta hazırlanıp öğrencilerin sadece imzasına sunulmuş ifadeler olduğu, dosya incelendiğinde görülecektir. Biz, bu konuda öğretmenimizin Cumhuriyet değerlerine sahip, ülkesini seven bir öğretmen olduğunu, burada asıl amacının ne bir başbakana hakaret ne de bir başkana hakaret etmek amacı taşımadığını ve sadece bir öğretmen olarak öğrencilerine öğretmesi gereken bilgileri vermek çabası içerisinde olduğu düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.

YÜKSEK ADALETE SIĞINIYORUM

Öte yandan, kızının böyle bir söylemde bulunmadığını ve yaşanan olayların gerçeği yansıtmadığını iddia eden Nazlı Korkut’un annesi Hülya Korkut ise: “Ben çocuğumun bu asılsız iddialarla suçlanmasını asla kabul etmiyorum. Çünkü ben onu idealist bir öğretmen olarak yetiştirdiğimi biliyorum ve yüksek adalete sığınıyorum” dedi. Yapılan açıklamada Nazlı Korkut’a Eğitim-İş Genel Merkez Yöneticileri Nazım Kırcı, Hikmet Pala ve Gülfer Murat, Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren, Tekirdağ Şube Sekreteri Gürkan Cinci ve sendika yöneticileri de destek verdi.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.