SON DAKİKA

Çorlu Akıllı Trafik sistemine geçiş yapmaya hazırlanıyor

Haber Tarihi: 24 Nisan 2015 - 15:03

Sinyalizasyonlar üzerine kameralar ve sensörler takılırken kısa süre sonra test çalışmalarına başlanacak. Sensörler sayesinde trafik akışı ve yoğunluğunun olduğu istikamete doğru yeşil daha uzun sürede yanacak ve sistem kavşakta otomatik düzenleme yapacak. Akıllı kavşak sayesinde araç yoğunluğuna göre trafik akışı düzenlenecek.

TRAFİK UYARMALI KONTROL TEKNİĞİ

Çorlu Emniyet Müdürlüğü kavşağına uyarlanacak Trafik uyarmalı kontrol tekniği diğer yaklaşım kollarına göre anayol hacminin daha ağırlıklı olduğu kavşaklarda tercih edilir. Tekniğin amacı genellikle anayol süresinin kesintiye uğramaması ve dönüş hareketlerindeki değişken hacimlere sistemin hızla çözüm üretmesidir. Bu tekniğin en önemli parçası kavşaktaki ikinci derece kollara ve dönüş ceplerine yerleştirilen sensörlerdir. Bu kollardan kavşaklara yaklaşan araçlar sensörlerce algılanır ve devre süresinin sonunda, belirlenen belirlenen minimum süre boyunca yeşil yanar. Araç geliş aralıklarına göre yeşil süresi artmaya devam eder ve maksimum süreye kadar araç geçişine izin verilir.

TAM TRAFİK UYARMALI KONTROL TEKNİĞİ

Aynı kavşağa uygulanacak tam trafik uyarmalı kontrol tekniğinde hem anayol hem de tali yola yerleştirilen sensörler aracılığıyla hazırlanan sinyal planları çerçevesinde sinyal süreleri ayarlanır. Araç talebi olmasa bile kavşak kolları faz atlamadan minimum sürede çalışırken, araç talebi olduğunda kollar, trafik yoğunluğuna göre minimum ve maksimum süreler arasında çalışır.

ADAPTİF KONTROL TEKNİĞİ

Kavşakta uygulanacak Adaptif teknik son yıllarda gelişmiş olan sensör, haberleşme ve mikro kontrol teknolojilerine bağlı olarak gelişen, ileri trafik yönetim sistemi unsurlardan biridir. Sinyal optimizasyonu çalışmaları alanındaki en ileri teknik olan “adaptif sinyal yönetimi” Çorlu’da da uygulanacak. Bu sistemde tüm kollardan gelen araçlar algılanır ve araç yoğunluğuna göre geçiş hakkı verilir. Kavşağa girişe, kavşaktan çıkışa ve kuyruk boyunu belirlemek amacıyla kavşağa uygun mesafeye sensörler yerleştirilir. Sensörlerden gelen veriler çeşitli algoritmalarla değerlendirilir ve kavşak değişken süreler ile çalıştırılır. Sistemin öne çıkan faydası, trafik kompozisyonundaki değişimlere hızla cevap verebilmesi, kuyruklanmayı algılayarak oluşabilecek gecikmeleri en az seviyeye çekmesi, hıza bağlı olarak kayma sürelerini otomatik olarak yeniden hesaplamasıdır.

KAVŞAKTAKİ SORUN ORTADAN KALKACAK

Bu akıllı kavşak tekniklerinin uygulanacağı Çorlu’da sürekli olarak şikayet konusu olan Emniyet Müdürlüğü kavşağında sorunun ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafiğin yoğunluğunun  önüne geçebilmek için Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan sistemle ilgili önümüzdeki günlerde testlere başlanması bekleniyor. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde kullanılan akıllı kavşak sisteminin Çorlu’da uygulanmaya başlamasının ardından yaşanan trafik kuyrukları ve çilesinin ortadan kalkması planlanıyor.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.