SON DAKİKA

Boşandıktan Sonra Eski Eşimin Soyadını Kullanabilir Miyim ?

Haber Tarihi: 17 Ağustos 2022 - 14:10

Türk Medeni Kanunun “Boşanan Kadının Kişisel Durumu” başlıklı 173.maddesi “Boşanma hâlinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. “ diyerek boşanmadan sonra kadınların evlenmeden önceki soy isimlerini yeniden kullanacaklarını kabul etmiştir.

Diğer yandan aynı maddenin ikinci fıkrasında “Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hâkim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.” Kanunda bu kurala bir istisna getirilmiş ve boşanan kadının eski eşine dava açarak eski eşinin soyadını kullanmasına imkan tanınmıştır. Ancak bu davanın kabul edilebilmesi için kadının eski eşinin soyadını kullanmakta menfaatinin olması şarttır. Örnek vermek gerekirse evli kadın evli olduğu süreçte bir iş kurmuş, meslek edinmiştir bu isimle tanınmıştır bu durumda bekarlık soy ismine dönerse bu tanınmışlığı kaybedecektir bunu önlemek için eski eşine dava açarak eski eşin soyadını kullanmasına izin verilmesini talep edebilir.

Bu bakımdan evli kadının yalnızca bekarlık soyadını kullanabilmesinden ayrılmaktadır. Zira evli kadının bekarlık soy ismini evlendikten sonra tek başına kullanabilmesi için de dava açmak gerekse de ayrıca bunda bir menfaatinin bulunmasına gerek yoktur. Buna karşı boşandıktan sonra evli kadının eski eşinin soyadını kullanabilmesi için bunda bir menfaatinin bulunması gerekmektedir.

Boşanan kadının eski eşinin soyadını kullanabilmesi için dava açması, bu soy ismi kullanmasında bir menfaatinin bulunması şartlarının yanı sıra ayrıca bu soy ismi kullanmasının eski eşine zarar vermeyecek olması gerekir. Burada eski eşin rızası aranmamaktadır yalnızca kendisine bir zararının olmaması yeterlidir. Eski koca artık eski eşinin bu soy ismini kullanmakta bir faydasının olmadığını iddia ederse mahkemece verilen iznin kaldırılması için dava açmalıdır. Bu duruma örnek vermek gerekirse ünlü sanatçı Sümer Ezgü ile evli olan ünlü sunucu Serap Ezgü bu soy isimle tanınmış ve boşandıktan sonra da aynı soy ismi kullanmıştır Sümer Ezgü’nün 2004 yılında dava açması üzerine Serap Ezgü bekarlık soy ismini yeniden kullanmaya başlamıştır.

Özetle başlıktaki soruya geri dönecek olursak kadın eş boşandıktan sonra da menfaati varsa, eski eşine zarar vermeyecekse ve dava açarsa eski eşinin soy adını kullanabilir.

BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Gülcan KARAALİ[email protected]
Bulgaristan'da doğdu Çorlu'da büyüdü. İlköğrenimini Uncular İlköğretim Okulu'nda lise eğitimini Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi'nde tamamladı. Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Avukatlık mesleğini icra etmekte ve Çorlu Chp İlçe Yöneticisi görevini sürdürmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.