İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD33,04
EURO35,94
GBP42,81
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.217.077,77
20 Temmuz 2024, Cts
  1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. Boşandıktan Sonra Eski Eşimin Soyadını Kullanabilir Miyim ?

Boşandıktan Sonra Eski Eşimin Soyadını Kullanabilir Miyim ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Medeni Kanunun “Boşanan Kadının Kişisel Durumu” başlıklı 173.maddesi “Boşanma hâlinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. “ diyerek boşanmadan sonra kadınların evlenmeden önceki soy isimlerini yeniden kullanacaklarını kabul etmiştir.

Diğer yandan aynı maddenin ikinci fıkrasında “Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hâkim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.” Kanunda bu kurala bir istisna getirilmiş ve boşanan kadının eski eşine dava açarak eski eşinin soyadını kullanmasına imkan tanınmıştır. Ancak bu davanın kabul edilebilmesi için kadının eski eşinin soyadını kullanmakta menfaatinin olması şarttır. Örnek vermek gerekirse evli kadın evli olduğu süreçte bir iş kurmuş, meslek edinmiştir bu isimle tanınmıştır bu durumda bekarlık soy ismine dönerse bu tanınmışlığı kaybedecektir bunu önlemek için eski eşine dava açarak eski eşin soyadını kullanmasına izin verilmesini talep edebilir.

Bu bakımdan evli kadının yalnızca bekarlık soyadını kullanabilmesinden ayrılmaktadır. Zira evli kadının bekarlık soy ismini evlendikten sonra tek başına kullanabilmesi için de dava açmak gerekse de ayrıca bunda bir menfaatinin bulunmasına gerek yoktur. Buna karşı boşandıktan sonra evli kadının eski eşinin soyadını kullanabilmesi için bunda bir menfaatinin bulunması gerekmektedir.

Boşanan kadının eski eşinin soyadını kullanabilmesi için dava açması, bu soy ismi kullanmasında bir menfaatinin bulunması şartlarının yanı sıra ayrıca bu soy ismi kullanmasının eski eşine zarar vermeyecek olması gerekir. Burada eski eşin rızası aranmamaktadır yalnızca kendisine bir zararının olmaması yeterlidir. Eski koca artık eski eşinin bu soy ismini kullanmakta bir faydasının olmadığını iddia ederse mahkemece verilen iznin kaldırılması için dava açmalıdır. Bu duruma örnek vermek gerekirse ünlü sanatçı Sümer Ezgü ile evli olan ünlü sunucu Serap Ezgü bu soy isimle tanınmış ve boşandıktan sonra da aynı soy ismi kullanmıştır Sümer Ezgü’nün 2004 yılında dava açması üzerine Serap Ezgü bekarlık soy ismini yeniden kullanmaya başlamıştır.

Özetle başlıktaki soruya geri dönecek olursak kadın eş boşandıktan sonra da menfaati varsa, eski eşine zarar vermeyecekse ve dava açarsa eski eşinin soy adını kullanabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boşandıktan Sonra Eski Eşimin Soyadını Kullanabilir Miyim ?
Yorum Yap
Bizi Takip Edin