SON DAKİKA

Bakan Kurum: Romanları mağdur etmeden kentsel dönüşümü tamamlayacağız

Bu haber 11 Mart 2019 - 13:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Romanların yaşadığı mahalleyi ziyaret etti. Kurum, “Bağlık Mahallesi’ndeki Roman vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacağız. Hak etmediğiniz manzarayı yakın zamanda görmeyeceksiniz. Toplu Konut İdaresi ile çalışma yapacağız. Sağlıklı ve güvenli konutlarda oturacaksınız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Çerkezköy’de AK Parti tarafından düzenlenen etkinliklere katıldı. Romanların yoğun olarak yaşadığı Bağlık Mahallesi’ne giden Bakan Kurum, burada parti otobüsü üzerinden konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini duyuran Kurum, “Cumhurbaşkanı’mız Kasımpaşa’da büyüdü. Roman vatandaşlarla maç yaptı, sokakta oynadı ve birlikte aynı camide namaz kıldı. Tüm Türkiye’nin Romanlarına helal olsun. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Biz birbirimizi Allah’ın kulu olduğu için seviyoruz. Hiçbir zaman Kürt, Türk, Alevi, Roman diye ayırt etmedik. Kimseyi ötekileştirmedik. Bu milletin bayrağı, devletin birliği, bekası için her zaman bir ve beraber olduk. Bundan sonra da birlik ve beraberlik uzun yıllar devam edecektir” diye konuştu. 

‘DEPREM RİSKİ TAŞIYAN BİNADA OTURAN VATANDAŞ İSTEMİYORUZ’

Bağlık Mahallesi’nde yaşayan Romanların kentsel dönüşümle ilgili sorunları olduğunu öğrendiğini belirten Bakan Kurum, şunları söyledi: 

“Bağlık Mahallesi’ndeki Roman vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacağız. Hak etmediğiniz manzarayı yakın zamanda görmeyeceksiniz. Toplu Konut İdaresi ile çalışma yapacağız. Sağlıklı ve güvenli konutlarda oturacaksınız. Önce millet ve memleket, diyoruz. Tüm şehirlerimizde gecemizi gündüzümü katarak çalışıyoruz. Millet Bahçeleri yapıyoruz. Kadınlarımız çocukları ile vakit geçirsin istiyoruz. Hedefimiz kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz şehirlerimizin geleceği için bu projeleri bitireceğiz. 81 ilimizde Millet Bahçeleri’nin yapımına başladık. Kentsel dönüşümle alakalı deprem riski taşıyan binada oturan vatandaş istemiyoruz. Herkes eşit şartlarda yaşasın istiyoruz. Bunun içinde dertlerinizle dertlenen belediye başkanlarına ihtiyacınız var. Sayın Cumhurbaşkanı’mız bizim manifestomuzu açıkladı. 8 maddesi bizim bakanlığımızı ilgilendiriyor. Birçok projemiz var, inşallah hızlı bir şekilde projelerimizi yapacağız. Yaşam kalitesini artırmak, yeşil alanları şehirlerde artıracağız.” 

‘BUNLARIN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ÇAMUR, ÇUKUR VE ÇARPIK KENTLEŞME’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, ‘millet ittifakı’na yönelik eleştirilerde bulunup, şöyle konuştu:

“‘Cumhur ittifakı’ bu milletin, vatanın bayrağı için 15 Temmuz’da ortaya çıkmıştır. İnşallah şehirlerimizin 2023, 2053 ve 2071’ini hep birlikte planlayacağız. Önceki gün bir CHP’li belediye başkan adayı, ‘Bize oy verin’ diyerek, ‘Kürdistan’a oy istiyor. Bu millet ne zaman yanınızda oldu da şimdi olsun? Biz PKK’yı, FETÖ’yü bitirdik. Bu vatan hainleri dünyanın neresine giderse gitsin peşindeyiz. Bunlara fırsat vermedik. Önümüzdeki süreçte de vermeyeceğiz. Martın sonu baharmış. Soruyorum; bu şehirde, bu ilçelere ve mahallere CHP döneminde ne zaman bahar gelmiş ki şimdi gelsin? Biz sizin belediyecilik kariyerinizi de biliyoruz. İkisi de sıfır. Pehlivan mindere çıkışından bellidir. Bunların belediyecilik anlayışı çamur, çukur ve çarpık kentleşmedir. 16 yıldır eğitimden sanata, kültüre sağlık hizmetine kadar büyük yenilikler yaptık. İnşallah dışa bağımlılığı bitirmek için yerli ve milli duruş ile geleceğimizi çok daha güzel şeyleri inşa edeceğiz. 31 Mart’ta artık desteklerinizi istiyoruz. Çerkezköy olmak üzere Tekirdağ’ın tüm ilçelerini almak suretiyle size hizmet etmek istiyoruz.”
‘DARBECİLERİN KARŞISINA ASLAN GİBİ DİKİLEN BİR ÜLKE VAR’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bağlık Mahallesi’ndeki programının ardından ‘cumhur ittifakı’nın Çerkezköy Belediye Başkanı adayı Süleyman Kozuva’nın Yıldırım Beyazıt Mahallesi Spor Salonu’nda düzenlenen aday ve proje tanıtımı programına katıldı. Tekirdağ’ın, Anadolu’dan Avrupa’ya geçişin, Rumeli’ye uzanışın şehri olduğunu kaydeden Bakan Kurum, “Türkiye, son 16 yılda demokrasi ve kalkınmada hiç olmadığı kadar ileri seviyelere ulaştı. 16 yılda karşımıza sürekli çelmeler, tuzaklar, oyunlar çıktı ve çıkmaya da devam ediyor. Türkiye son 16 yılda her alanda bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Artık İHA’larımız, SİHA’larımız var. Biz insansız hava araçlarını üretmemiş olsaydık Afrin’de, Fırat Kalkanı Harekatı’nda durum çok farklı olurdu. Ekonomide IMF’den bağımsız karar alamıyorduk; ama AK Parti iktidarıyla IMF’ye olan 23,5 milyar dolarlık borcumuzu ödedik ve ekonomik bağımsızlığımızı aldık. İşte AK Parti budur. 16 yıldır kişi başı gelirimizi 236 milyardan tam 860 milyar dolara yükselttik. Yılda o zaman 36 milyar dolar ihracatımız vardı, şu anda 160 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Yılda 70 milyar liralık yatırım yapan bir ülkeydik. Şu an yılda 266 milyar lira yatırım yapan bir ülke haline geldik. Eskiden darbelere, cuntalara teslim olan bir ülke vardı. Şimdi darbecilerin karşısına aslan gibi dikilen, 16 saat milletiyle beraber tankların önüne çıkan, darbeye ‘dur’ diyen bir ülke var” diye konuştu. 

‘PROJELERİMİZİ ARTIRACAĞIZ’

Tekirdağ’a son 16 yılda her alanda büyük hizmetler yaptıklarını belirten Bakan Kurum, yola kararlılıkla devam edeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: 

“Tekirdağ bugün yüksek kaliteli tarım ürünleri ve hayvancılığın yapıldığı ileri teknoloji sanayi bölgelerine sahip bir konuma geldi. 2023 vizyonu olarak da uluslararası ticaret merkezi, lojistik merkezi, turizm merkezi olma yolunda karalı bir şekilde ilerliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Tekirdağ’a tam 4 milyar liralık yatırım yaptık. 212 milyon liralık yatırımımız da devam ediyor. Açık sudan içme suyuna, altyapıdan üstyapıya kadar çok çeşitli alanlarda projeler hayata geçirdik. Son 16 yılda Tekirdağ’da 244 milyon lira değerinde 61 projemizi tamamladık ve devam eden de birçok projemiz var. Bakanlığımızın TOKİ Dairesi Başkanlığı elinde tam 5 bin 376 konutu kazandırdık ve vatandaşlarımız mutlu, huzurlu bir şekilde yuvalarında yaşıyorlar. Okullar, hastaneler, camiler, kamu hizmet binaları kazandırdık. Tekirdağlı vatandaşlarımızın hizmet standartlarını yükseltebilmek için birçok projeyi geliştirdik. 2019 yılı için Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı 50 bin konutluk projemiz var. Bu projenin bin 118’i de Tekirdağ’ımızda. Tekirdağ’da vatandaşlarımız aylık 595 liradan başlayan taksitlerle 20 yıla varan vadeyle kira öder gibi ev sahibi olabilecekler. Bu projelerimizi artıracağız.”

Birinci ve ikinci 100 günlük icraat programında Tekirdağ’a özel önem verdiklerini kaydeden Kurum “Tekirdağ’da şu an için iki Millet Bahçesi projemiz devam ediyor. Biri Çorlu ilçemizde yaklaşık 27 bin metrekarelik eski devlet hastanesi alanında. Tekirdağ merkezinde 40 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi yapımını valiliğimizle yürütüyoruz. Bu projeye de hem teknik hem de maddi destek veriyoruz. Dedik ki ‘Tekirdağ’a 2 Millet Bahçesi yetmez, biz üçüncüsünü yapmamız lazım’. İnşallah üçüncüyü de Tugay Komutanlığı alanında yapacağız. Amacımız Tekirdağ’ımızın tüm ilçelerine millet bahçesi kazandırmak ve bu çerçevede projelerimizi yürütmek” dedi.

‘DERELERİ, HAVZALARI, NEHİRLERİ KORUYACAĞIZ’

Bakan Kurum, Trakya’da kirliliğiyle gündemde olan Ergene Nehri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Kurum, “Bu problemleri çözebilmek amacıyla  2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Türkiye’nin en büyük çevre hareketi başlatıldı. Tekirdağ’ın tamamını alacak şekilde 5 atık su arıtma tesisinin denize derin deşarjını yapacak projeye tam 5 milyar lira kaynak aktarıldı. Hamdolsun, proje hızlı bir şekilde ilerliyor. Tekirdağ’ımızda çarpık kentleşmeden kaynaklanan ve buna çözüm içinde hükümetten başka irade ortaya konulmayan süreçte biz Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla bu projeyi yürütüyoruz. 2019 yılında projenin büyük bir bölümünü tamamlamak ve kalanını da 2020’de tamamlamak suretiyle Tekirdağ’ın derelerini, havzalarını, nehirlerini koruyacağız” diye konuştu. 

‘DEPREM RİSKİ TAŞIYAN KONUTTA VATANDAŞIMIZ YAŞAMASIN İSTİYORUZ’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Artık Tekirdağ’ımızda üretilen tarım ürünleri daha kaliteli olacak ve Marmara Denizi’miz kirletilmeyecek. Çok önemli gördüğümüz bu projeyi hızlı ve kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Proje tamamlandığında Tekirdağ başka Tekirdağ, Ergene başka Ergene, Çorlu başka Çorlu olacak. Çerkezköy’ü de içine alan bu proje tamamlandığında buradaki turizm, istihdam ve tarım ürünlerinin kalitesi çok daha iyi yerlere gelecek. Kent dönüşümle 81 valiliğe genelge gönderdik. Kentsel dönüşüm bizim için önemli. Bununla ilgili 81 valiliğimize genelge gönderdik. 3 ay içerisinde valiliğimiz şehirde ne kadar riskli alan varsa bunları tespit etmek suretiyle bize bildirecek ve yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. Hedefimiz 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmek ve o dönüşümle birlikte dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konutumuzu da her yıl 1,5 milyon konut yapmak suretiyle dönüştüreceğiz. Biz istiyoruz ki deprem riski taşıyan hiçbir konutta vatandaşlarımız yaşamasın. Bunu yaparken bir kısmını yılda yapacağımız 300 bin konutu TOKİ ile yapacağız. Bir kısmını da tam 4 milyar liraya kadar faiz desteği vereceğiz. Bu faiz desteğinin yüzde 50’sini hibe vereceğiz. Vatandaşlarımız kendi konutunu kendisi dönüştürecek. Kira desteği vereceğiz. ‘Yok, ben dönüştüremem’ derse belediyelerimizin eliyle TOKİ desteğiyle dönüşüm yapılacak.”

‘POŞET KULLANIMI YÜZDE 70 AZALDI’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çerkezköy ve Çorlu ilçelerinin ardından Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde AK Parti’nin seçim ofisi açılışı ile AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mestan Özcan’ın, projelerinin sunulduğu toplantıya katıldı. Bakan Kurum, Tekirdağ’ın Değirmenaltı Mahallesi’nden Altınova’ya kadar bir sahil şeridi oluşturmayı planladıklarını belirterek, “Sahil şeridinde bir düzenleme var. Değirmenaltı’ndan Altınova’ya kadar yapılacak sahil düzenleme projesi Yeniköy’e kadar uzatılacak ve burada turistik bir aks meydana getirilecek. Bu projeyi biz valiliğimizle birlikte yürütüyoruz. YİKOB’a da teknik desteği veriyoruz. En kısa zamanda Tekirdağ’a kazandıracağız” dedi.

‘ORGANİK ATIKLARI KOMPOST HALE GETİRİP PARKLARIMIZDA KULLANIYORUZ’

Depolama tesisleri ile çöp sorununu ortadan kaldıracaklarını söyleyen Kurum, “Biz bunun dışında tüm şehirlerimizde düzenli depolama tesisleri yapıyoruz. Hedefimiz 2023 yılına geldiğinde şehrin tamamının çöpünün düzenli bir şekilde depolanacağı bir sisteme geçmek istiyoruz. Sabah Çerkezköy’den geliyoruz. Buraya geldiğimizde gördük ki bu bölgenin bütün çöpleri hemen Tekirdağ’ın girişinde vahşi bir şekilde depolanıyor. Bu depolanmaya artık bir son vermemiz gerekiyor. 21’inci yüzyılda biz sıfır atık projesine geçtik. Sıfır atık projesi ile birlikte 14 bin kamu kurum ve kuruluşunda, çöplerimizi kaynağında ayrıştırıyoruz. Atıklarımızı bir yere, diğer cam ve kağıt atıklarımızı başka bir yere getiriyoruz ve o atıklarımızı kaynağında dönüştürmek üzere dönüştürüyoruz. Diğer organik atıkları da kompost hale getirip, parklarımızda bahçelerimizde, bitkilerimizde kullanıyoruz. İstiyoruz ki biz artık hiçbir ilçemizde, hiçbir ilimize çöp kamyonu gelmesin, kaynağında her türlü çöpümüzü ayrıştıralım” dedi.

‘PLASTİK POŞET KULLANIMI YÜZDE 70 AZALDI’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşette ücret uygulamasının ardından poşet kullanımının yüzde 70 azaldığını, 2021 yılında da depozito uygulamasına geçileceğini söyledi. Kurum, “Bu çerçevede plastik poşetlerimizi ücretlendirdik. İnşallah 2021 yılında depozito uygulamasına geçeceğiz. Ne yapıyorduk biz çocukluğumuzda süt şişelerini bakkala götürüyorduk, çikolata gofret alıyorduk. Yine atıklarımızı kaynağında ayrıştırmış olacağız. Plastik poşetlerimizin kullanımı yüzde 70 azaldı. Bu sayede hem çevremizi hem sağlığımızı koruyoruz. Çocuklarımıza daha iyi şehirler bırakıyoruz” dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇOK ÖNEMLİ’

Kentsel dönüşümün öncelikleri olduğunu söyleyen Kurum, “Topraklarımızın yüzde 66’sı, nüfusumuzun da yüzde 70’e yakını deprem bölgesinde yaşıyor. Bugüne kadar 82 bin vatandaşımızı depremde kaybettik. Tekirdağ da deprem bölgesinde bulunuyor. Bir an önce çalışmaların bitirilip, bizim yatay mimari esaslı projelerimizin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili hem Cüneyt başkanımızın hem de Mestan başkanımızın çok güzel projeleri var. Kentsel dönüşüm hem Süleymanpaşa’da hem de Tekirdağ’da çok önemlidir. Biz kentsel dönüşümü vatandaşın rızasıyla yapacağız. Vatandaş istemeden biz yapmayacağız” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mestan Özcan ise, hazırladığı slayt eşliğinde 1059 projesini salondakilere anlattı.