İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
USD28,98
EURO31,15
GBP36,40
BIST7.728,44
GR. ALTIN1.844,82
BTC1.208.734,46
11 Aralık 2023, Pts

Ak Parti Çorlu’da Kongre Sürecine Nasıl Giriyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının üzerinden uzunca bir zaman geçti malumunuz. Her zamanki gibi seçim atmosferinin kendini en ciddi biçimde hissettirdiği şehirlerden biri olarak kayıtlara geçti Çorlu. Öyle ki, zaman zaman bu sertleşmelerin dozunun dönemsel bir şekilde arttığına da hep birlikte şahit olduk. Aşure, faturalar, kültür müdürlüğü, Yapma Serkan, Din Kardeşiyiz! gibi söylemlerde hafızalarda uzun yıllar yerini koruyacak şekilde kayıtlara geçmiş oldu.

Sonuçlara değinecek olursak 188.815 seçmenin kayıtlı olduğu Çorlu’da %82,91’lik katılımla 156.546 seçmen sandığa gitti ve oyunu kullandı. %50,87’lik oy oranıyla 77.657 seçmenden geçer not alan Ahmet Sarıkurt devrik başkan ibaresini rafa kaldırarak Çorlu Belediye Başkanlığını bir kez daha Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında kazanmış oldu. Buraya kadar her şey normal. Gelelim AK Partiye. AK Parti Çorlu’da ne yaptı? Sorusuna. Seçmenlerin %39,79’unun yani 60.743 seçmenin oyunu alan AK Parti Çorlu Belediye Başkan Adayı Serkan Erçili, teşkilat-aday senkronizasyonundaki kopukluk ve aksaklıklara rağmen fena bir oy almış sayılmaz. Bütün bunlar bir kenara, burada asıl irdelenmesi ve yanıt bulunması gereken soru şu! AK Parti, Çorlu’da neden başarılı olamıyor? İşte her şey tam da burada başlıyor. AK Parti Çorlu İlçe Teşkilatı bu soruyu kendi içerisinde ele alıp bir özeleştiri yaptı mı bilinmez fakat böylesi kaotik bir ortamda AK Parti’nin Çorlu’da başarılı olabilme şansı tamamen sıfır. Örneğin, seçimden sonra birisi de çıkıp, ‘’Bu seçimlerde şunları gözden kaçırdık’’, ‘’Hatalarımız şunlardı’’, ‘’Meclis üyeliği tercihlerinde bu yanlışları yaptık’’, ‘’Teşkilat olarak bütün kadrolarımızla yeterli çalışmayı yürütemedik’’ DİYEMEDİ!

Denilebilir miydi? Tabii ki özeleştiri bazen başarısızlık için kamufle aracı işlevi göremese de, sonucu bütün faktörleriyle kabul etmek ve o sonuçlar doğrultusunda gereken dersleri çıkarmak tamamen liderlik meziyetidir. Süleymanpaşa’da ki Cüneyt Yüksel gerçeği bunun en somut örneğidir. Hani çocukken hemen hemen her birimize söylenen kısa ama değerli bir söz vardır! ‘’İstemek, başarmanın yarısıdır’’ diye. İşte tam da burada ortaya bu defa böyle bir soru çıkıyor. AK Parti Çorlu’da belediyeyi gerçekten istedi mi? Hemen söyleyeyim. Tabii ki istemedi. Çünkü gerek il, gerekse de ilçe de bazı yöneticiler seçime odaklanmak yerine kendi içlerinde bir nev-i Ali Cengiz oyunları yarışına girdiler. Halen bazı yöneticilerin ileride kendilerine rakip çıkması muhtemel bazı kişilerle alakalı arşiv oluşturdukları (GÖRÜNTÜ, SES) ve bunları gereken zamanda, gerekli kişiler aracılığı ile yaymaya çalışacakları duyumları geliyor. Yani işi gücü bırakmışlar, küçük zeka testleri ile birbirleri üzerinde kobay gibi oynamaya başlamışlar. Hal böyle olunca burada, böylesi bir ortamda seçim kazanmakta mümkün görünmüyor. Neyse ki şimdilerde AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Sn. Mestan Özcan işe biraz daha kurumsallık katarak partinin görüntüsünü elinden geldiğince kotarmaya çalışıyor. Fakat Çorlu’nun böyle bir derdi ve tasası yok. Süleymanpaşa merkezli siyaset karşısında yürütebileceği bir planı da yok. TBMM Başkanı Şentop’u doğru analiz etmek gibi bir niyeti de yok.

Ne mi yapılması gerekiyor? Beceriksiz, işi – gücü dedikodu üretmek olan bu tarz yöneticilerin partinin üst kademe yöneticileri ve denetçileri tarafından tespit edilip bir an önce ihraç edilmeleri ve doğru kişilerin siyaseten yolunun açılması gerekiyor. Böylece parti içerisindeki art niyetli kişilerin gerçek dertlerinin Çorlu’mu yoksa koltuk mu olduğu kolaylıkla tespit edilmiş olur. Öte yandan AK Parti’de hazır kongre sürecine doğru gidiliyorken Çorlu’da STK, Oda ve derneklerin yöneticilerinin sıkı bir şekilde irdelenmesi yerinde olur. İş bitirici özelliklerinin yanı sıra, liderlik meziyetine sahip olan kişilerin ortada bırakılmaması ve siyasette etkin roller biçilmesi Çorlu’muzun yararına olacaktır. Tabii burada da şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Bölge milliyetçiliği noktasında söylem üretip, böylesi kozmopolit bir yapı içerisinde konum elde etmeye çalışanların Çorlu’luğunun sorgulanması gerekmekte. Uzun lafın kısası Çorlu AK Parti’de iş ehline teslim edilirse, AK Parti adına önümüzdeki süreçte seçim kazanmak hayal görmekten daha gerçek bir boyuta geçebilir. Yani uzun lafın kısası. Ele alınacak kişi meclis üyeliği, oda başkanlığı ve dernek başkanlığı gibi görevler yapmış olsun. Maddi gücü yerinde olsun. Bir de son olarak Sn. Şentop’u doğru okumuş ve analiz etmiş olsun. Çünkü istemediğiniz şeyi kimse size vermez.

Şimdi, AK Parti Çorlu’da yakın zamanda o ismi bulursa şaşırır mıyım, tabii ki şaşırmam…Bence, önce duyulur, sonra ikna edilir, ardından da seçilir…Yazın kenara!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ak Parti Çorlu’da Kongre Sürecine Nasıl Giriyor?
Bizi Takip Edin