video box Günlük Burç Firmalar ve Mekanlar Hava durumlary Yemek Tarifleri
      
Trend Arena Reyap Hastanesi
Selimiye Camii, Kadir gecesinde dolup taştı
Selimiye Camii, Kadir gecesinde dolup taştı
yazdir
paylas
yorumlar
yorum ekle
 
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 22 Haziran 2017 - 14:43 - Bu haberi 2596 kişi okudu.


Edirne’de Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan Selimiye Camii, Kadir Gecesi nedeniyle aralarında Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen soydaşların da bulunduğu binlerce kişiyle dolup taştı.

Edirne Belediyesi de Saraçlar Caddesi'nde 10 bin kişiye iftar verdi. Edirne ve Selimiye Cami Kadir Gecesi'nde ziyaretçi akınına uğradı. Otobüslerle kente gelen komşu iller ile Batı Trakya'da yaşayan soydaşlar Edirne Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kurulan iftar çadırında oruçlarını açtı.

TAMAMEN DOLDU

Bazıları ise Selimiye Cami'nin avlusuna serdikleri kilimler üzerinde iftar yaptı. Yaklaşık 10 bin kişilik olan Selimiye Camii tamamen dolarken, kadınlar cami avlusunda kendileri için hazırlanan bölümlerde namaz kıldı. Bahçeye serilen kilimleri almak isteyen kadınlar arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Kadir gecesi için Selimiye Camii'ne Bulgaristan'dan gelen Remziye Ali Mustafa, "Burası bizim için ikinci Kabe gibi. Yunanistan'da yaşayan Müslümanlarız. Her sene Kadir gecesinde geliyoruz. Burası bize huzur veriyor. Ne de olsa memleketimiz. Önce Edirne'de pazar alışverişi yapıyoruz. Daha sonra camide iftar yaparak namaz kılıyoruz" dedi.

Yunanistan'dan turla Edirne'ye geldiğini anlatan Sevil Tırnak ise, "Her sene geliyoruz. Selimiye Camii bizim için çok önemli, burada ibadetimizi yapıyoruz" şeklinde konuştu.

BELEDİYEDEN 10 BİN KİŞİLİK SOKAK İFTARI

Edirne Belediye Başkanlığı da Kadir Gecesi nedeniyle kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde 10 bin kişilik iftar verdi. Yemeğe Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan’ın yanı sıra Edirne Valisi Günay Özdemir ve diğer protokol üyeleri de katıldı. Kadir gecesi nedeniyle kente yaklaşık 15 bin kişinin ziyarete geldiğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Kadir Gecesi’nin dünya üzerinde yaşayan tüm insanlara barış ve huzur getirmesini diliyorum. Edirne Belediyesi olarak Edirne sofrasının bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Sadece Edirnelileri değil, Kadir Gecesi nedeniyle Edirne’yi, Selimiye’yi görmek için Edirne’ye gelen bütün vatandaşlarımızla komşu ülkelerden gelen soydaşlarımız ile beraber Edirne sofrasında buluştuk. Kadir Gecesi’nde iftarımızı birlikte açtık. Kadir Gecesi’nin tüm insanlığa barış, huzur, sağlık ve mutluluk getirsin. İnanıyorum ki bu içimizdeki yaradan sevgisi, insanlık sevgisi Edirnemizde ve ülkemizdeki tüm zorlukları aşacak. Ülkemiz tüm dünyaya örnek olacak bir ülke haline gelecektir" dedi.

TARİHİ ÇARŞILAR DOLDU TAŞTI

Kadir Gecesi nedeniyle kente gelenler Selimiye Camii ve çevresindeki tarihi kapalı çarşılardan alışveriş yaptı. Esnafın yüzünü güldüren satışlardan en çok Selimiye Cami işlemeli havlu ve Edirne’ye özgü meyve sabunları satıldı. Selimiye Camii’nin, Kadir Gecesi nedeniyle sabaha kadar açık olacağı belirtildi.


yazdir
paylas
yorumlar
yorum ekle

Bu Haberlerde Ilginizi Cekebilir